Vücuttaki İltihap Yorgunluk Yapar Mı?

Vücudumuz bazı dönemlerde yorgun düşer. Bağışıklık sistemimiz çöktüğü için vücut hastalıklara açık hale gelir. Özellik mevsim geçişlerinde ilkbahar sonbahar mevsimlerinde yorgunluk daha şiddetli olarak yaşanmaktadır. Mevsim geçişlerinde yorgun düşmemek için önlemler almak gerekir. Bu dönemlerde bitki çayları içmeye başlamak, daha fazla meyve sebze tüketmek, vitamin takviyeleri almak alınabilecek önlemler arasındadır. Suyunuza ekleyeceğiniz limon, zencefil, tarçın, taze nane yaprağı gibi besinler bağışıklığınızı güçlendirir yorgun düşmenizi önler. “Vücuttaki iltihap yorgunluk yapar mı?” sorusuna cevabımız ever olacaktır. Bu dönemlerde vücudunuza besin takviyeleri yapmalısınız.

Suyu Yeterince Tüketmezsek Vücudumuzda Neler Olur?

1)Bilindiği üzere vücudumuzun %80 i sudan oluşur. Yeterince su tüketmezsek vücudumuz yapması gereken işlemleri yerine getiremez; tükettiğimiz besinler düzgün ayrışmaz vücut tarafından kullanılamaz. Beyin fonksiyonlarımız aksar; gün içinde yeterince su tüketmediğinizde dikkatiniz sürekli dağılır. Su dikkatin toplanmasını, vücudun gerekli işlemleri yapmasını sağlar.

2)Genel olarak bir insanın günlük su ihtiyacı 2,5-3 litre civarındadır. Kişinin içmesi gereken su miktarı kişiden kişiye ve mevsime göre değişiklik gösterir. İnternette boy, kilo, hareketlilik gibi bilgilerinizi yazdıktan sonra ne kadar su içmeniz gerektiğini hesaplayan siteler bulunmaktadır, oradan destek alabilirsiniz. Telefonunuza da mobil uygulama olarak su içme hatırlatıcısı gibi uygulamalar yükleyerek suyu daha düzenli içebilirsiniz.

3)Suyu az tükettiğinizde bir süre sonra vücudunuzda şişkinlik hissedersiniz. Bu şişkinlik karın bölgesi veya ayak bilekleri gibi bölgelerde oluşur. Vücut, yeterince su alamazsa vücuttan toksinleri uzaklaştıramaz ve toksinler size iltihaplanmalar, şişlik ve ödem olarak geri döner. Yeterince su tüketmezseniz vücuttaki iltihap yorgunluk yapar mı diye düşünürken, vücudunuzdan iltihapları atamaz yorgun düşersiniz.

Vücudumda İltihap Olduğunu Nasıl Anlarım?

1)Vücutta iltihap oluşması, birtakım değişiklikleri beraberinde getirir. Vücudun çeşitli bölgelerinde şişlikler yaralar oluşur. Bu yaralar ilk başta sivilce kadar küçük, zaman içinde büyük yaralara dönüşebilir. Vücudunuzu gözlemleyerek vücudunuzda iltihap olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Vücudunuzdaki yaralar gittikçe büyüyor iyileşmesi zaman alıyor ise iltihap olabilir.

2)Lenf bezleriniz, kulağın hemen altındadır. Lenf bezi kulağın altında olan minik bezelerdir, vücudunuzda iltihap varsa lenf bezleriniz şişecek kulağınızın altında yumruya benzer şişlikler oluşacaktır. Bu önemli bir rahatsızlıktır. Kulağınızın altında bir şişlik hissettiğinizde daha da büyümeden bir doktora görünmelisiniz. İlerlerse kulak ağrısı, duymada güçlük gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz.

3)Ciltte aşırı kuruma, pullanma şeklinde görüntü eşliğinde kaşıntılarla beraber devam eder. Bu kaşıntılar ilerlerse açık yaraya dönüşebilir. Alerjiye bağlı olmayan bir kaşıntı kuruluk hissettiğinizde vücudunuzda iltihap birikmiş demektir.

4)Halsizlik ve yorgunluk durumunuz son günlerde arttıysa kendinizi güçsüz hissediyorsanız vücudunuzda iltihap birikmiş olabilir. Uyarmakta fayda var bazı hastalıkları atlatmak güçtür; bu hastalıklarda yorgunluk halsizlik sıklıkla görülür. Belirgin bir hastalığınız yoksa bu madde geçerlidir. Vücudumuzdaki toksinler vücuttan atılmazsa, vücudumuz onları atmak için bir savaş verir bu da bizi yorgun düşürür. Vücuttaki iltihap yorgunluk yapar mı, maalesef vücudumuz fazlasıyla yorulduğu için evet. Vücudumuzu dinlemeli ona destek olmalıyız. Son zamanlarda normalde olduğundan yorgun ve sürekli uyuma isteği hissediyorsanız vücudunuzda iltihap birikmiştir. Bir doktora görünmeniz en doğrusu olacaktır. Doktora gidemiyorsanız toksinler ve mikroplar ile savaşacak doğal meyve suları ve bitkisel çaylar ile iyileşmeye çalışabilirsiniz. Fakat kendinizi çok kötü hissediyorsanız mutlaka bir doktora görünmenizi öneririz.

5)Yüksek ateş ve bir türlü geçmeyen baş ağrıları da vücutta iltihap olabileceğinin habercisidir. Vücudunuz toksinleri yok etmek ve vücuttan atmak için daha çok çabalar bu sebeple ateşiniz çıkar, ateşe bağlı olarak da başınızda ağrı olur.