Tokluk Kan Şekeri Nasıl Ölçülür

İnsanoğlu doğası gereği her şeyin hep daha fazlasını istemektedir. Kanaat etmek yerine hep daha fazlası daha fazlası demektedir. Bu da sağlık açısından pek çok sorunu beraberinde getirmekte ve bu seferde insan sağlığının derdine düşmektedir. Oysa bilinçli tüketim ve yerinde ve zamanında yapılacak kontroller pek çok sorunu önlemektedir. Yeteri kadar ve yettiğince tüketmek sağlığımızı da tehlikeye atmayacaktır. Şeker hastası olan pek çok kişinin hastalığı bilinçsiz tüketimden kaynaklanmaktadır. Oysa zamanında alınacak küçük tedbirler sonradan meydana gelecek büyük sorunların önüne geçebilmektedir.

Tokluk Kan Şekeri Nedir Kaç Olmalıdır?

Tokluk kan şekeri seviyesi yemek yedikten sonra kandaki şeker durumudur. Bu kan değeri ana öğünlerden 2 saat sonra yapılan ya da şeker yükleme testi yapılarak bakılan bir ölçümdür. Yemeklerden 2 saat sonra ölçülen değerin 180 mg/dl altında olması gerekir. Gece boyunca açlıktan sonra yani 8-10 saatlik açlıktan sonra, 75 gram glikoz verilerek ikinci saatte ölçülen değer 140 mg/dl altında olursa kişide şeker hastalığı olmadığını, 140 ile 200 mg/dl arasında çıkan kan şekeri değerleri bozulmuş glikoz toleransını, 100 ve 126 mg/dl arasındaki açlık kan değerleri bozulmuş açlık glisemisi olarak değerlendirilir. Gizli şeker olarak bu durum şeker hastalığı riski taşıyan, yaşamının ileri yıllarında şeker hastalığı gelişmesi muhtemel olan, ancak klinik belirti vermeyen kişiler için kullanılır. Yapılan araştırmalarda gerekli önlemler alınmadığı takdirde, gizli şeker olanların % 29-55 oranında şeker hastalığı gelişeceği belirlenmiştir.

Tokluk kan şekeri değeri diyabet riskinin belirlenmesinde, açlık kan şekeri kadar önemli bir ölçümdür. Diyabet hastalarının bir kısmında, açlık kan  şekeri düzenli olsa da, komplikasyonlar devam eder. Bu hastalarda tokluk kan şekeri değerinin yüksek olduğu izlenmiştir. Hastalarda sadece açlık kan şekeri ölçümünün yapılması, diyabet teşhisini geciktirebilecek bir unsurdur. Çok uzun bir süre açlık kan şekeri normal çıkarken, tokluk kan şekeri yüksek çıkan hastalar bulunmaktadır. Bu nedenle 45 yaşın üzerinde olan herkesin şeker yükleme testi taptırması gerekir. Bu testin normal çıkması halinde, her beş yılda bir tekrar edilmesi tavsiye edilir.

Ailesinde genetik olarak şeker hastalığı öyküsü bulunan kişiler ise, 30 yaşından itibaren her yıl şeker yükleme testi yaptırmalıdır. Diyabet hastalarında açlık ve tokluk kan şekeri ölçümü birlikte ve düzenli şekilde ölçülmelidir.

Tokluk kan şekeri değerleri kaç olmalı?

  • Yemekten 2 saat sonraki ölçümde 180 mg/dl altında

 

  • Şeker yükleme testiyle yapılan ölçümde 140 mg/dl altında olmalıdır.

Gebelikte tokluk kan değeri ne olmalı?

Gebelikte yapılan ölçümlerde tokluk kan şekeri ilk saatte 130 mg/dl altında, ikinci saatte ise 120 mg/dl altında olmalıdır.

Diyabet Tanısında Tokluk Kan Şekerinin Önemi

Şeker hastalarının kanında fazla miktarda bulunan şekerin yani glikozun damar sertliğine sebep olması, kalbe giden kanın miktarını azaltmaktadır. Bu nedenle hastalarda göğüs ağrısı, kalp krizi ya da ani kardiyak ölümler meydana gelebilmektedir. Bu hastaların özellikle yemeklerden iki saat sonra ölçülen tokluk kan şekerinin yüksek olması halinde, daha fazla riskli olacaktır. Diyabetik olmayan kişilerde yemek sonrasında pankreasta insülin daha hızlı salgılanmaktadır. Tip 2 diyabet hastalarında ise, erken dönemde insülin salgılanması olmamaktadır. Açlık kan şekeri normal çıksa da, tokluk kan şekeri değeri yüksek çıkabilmektedir. Sadece açlık kan değeri şeker hastalığının teşhisinin yapılması için yeterli değildir. Mutlaka açlık kan şekeriyle birlikte, tokluk kan şekeri ölçülerek diyabet tanısı konulmalıdır.

İnsanoğlunun sağlığı herkesten önce kendisine emanettir. Kişi sağlığını korumak için alması gereken tedbirleri zamanında ve yerinde almalıdır. Belli bir yaştan sonra periyodik olarak muayene olmak, gerekli tahlilleri yaptırmak sağlık açısından çok önemlidir. Erken teşhisin hayat kurtardığı bilinen bir gerçektir ve bunun için kişi kendi doktoru olmalı ve sağlık kontrollerini vakit geçirmeden yaptırmalıdır.