Tahinin Faydaları ve Zararları

Bazı tatlar vardır bir kere tadıldı mı bir daha kolay kolay vazgeçilmez. Öyle bir yer eder ki insanın damağında unutulmaz. Her nerede ve ne şartta olursa olsun aranır ve bulunur. Tahin’de bunlardan biridir ve insanda adeta bağımlılık yapar.

Tahinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

İyi bir kalsiyum kaynağı olan tahin, protein ve B vitamini bakımından da iyi bir kaynaktır. Tahin, esansiyel yağ asitleri (EFA) içeriği bakımından iyi bir besin kaynağıdır. Tahinin faydaları aşağıda sıralanmıştır.

 • Kalp Sağlığı: Yağ türlerinden biri olan doymamış yağların sağlık ve kalp sağlığı açısından faydaları bulunmaktadır. Doymamış yağlar, kolestrol düzeyini dengelemeye yardımcı olmaktadır. 1 tatlı kaşığı tahin, 8 gram yağ içermektedir ve bu yağın yaklaşık %80’i doymamış yağ asidinden oluşmaktadır. Doymamış yağ asitleri kalbi korur ve daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.
 • Bağışıklık Sistemi: Tahin, bağışıklık sistemini destekleyen 4 ana madde olan, çinko, demir, bakır ve selenyum mineralleri bakımından zengindir. Az bir miktarda alınan çinko, bağışıklık sistemini birtakım zararlara karşı güçlendirmekte ve korumaktadır.
 • Kemik Sağlığı: Susam kemik sağlığını koruyucu etki göstermektedir ve dolayısı ile susam yağından elde edilen tahin de kemik sağlığını korumaktadır ve kemiklerin güçlenmesini sağlamaktadır.
 • Anemi: Tahin ve tahinin ana maddesi olan susam, anemiye karşı koruyucu etki göstermektedir.
 • Kolesterol: Fitosteroller, bitkilerin bileşiminde bulunan bir kimyasal bileşendir ve kolestrol ile çok benzer kimyasal özelliklere sahiptir. Yeterli miktarda alınan fitosterollerin, kandaki kolestrol seviyesini düşürdüğüne inanılmaktadır ve hatta kanser riskini düşürdüğü konusunda fikir ortaklığı bulunmaktadır. Tahinin yapısında bulunan fitosterol miktarı ise, 100 gram tahin için 400 ile 413 miligramdır. Bu durumda tahin, kandaki kolestrol düzeyini dengeleyen bir bitkisel besin kaynağı olmaktadır.
 • Vaskuler ve Solunum Sistemi Sağlığı: Yapılan birçok çalışma, tahinin yapısında bulunan magnezyumun, solunum yolları hastalıklarını önlediğini desteklemektedir. Tahin, içeriğinde bulunan magnezyum minerali yardımı ile yüksek tansiyonu düşürmektedir ve kalp krizine yol açan faktörler ile mücadele etmektedir.
 • Beyin Sağlığı: Sağlığa faydalı yağlardan olan omega 3 ve omega 6 yağ asitleri, beyin sağlığını korumakla birlikte, sinir hücrelerini korur ve vücuttaki sinir dokularını korumaktadır. Tahinin yapısında bulunan manganez minerali de, sinir hücrelerinin ve beynin fonksiyonlarını destekler.
 • Kas Sağlığı: Tahin, %20 oranında saf protein içermektedir. Bundan dolayı tahin, kasların güçlü kalmasını sağlamaktadır. Özellikle ağır antrenman ve egzersiz sonrası tüketilen tahin, kasları güçlendirir ve korur.
 • Karaciğer Detoksu: Tahin, özellikle karaciğerin zararlı maddelerden temizlenmesi için ideal bir detoks özelliği olan besin maddesidir.
 • Sindirim Sistemi: Tahin çok rahat bir şekilde sindirim sisteminden geçmektedir. Diğer çoğu gıdalara göre, sindirim sistemi tarafından oldukça rahat şekilde sindirilen tahin, sindirim sistemini yormadığı için, sindirim sistemi organları için faydalı bir besin kaynağıdır.
 • Cilt: B vitaminin hemen her çeşidini içeren tahin, sinir hücrelerini uyarmaya yardımcı olur ve kırmızı kan hücrelerinin sağlığını büyük oranda korur. Bundan dolayı tahin, cildin beslenmesini ve yenilenmesini sağlamaktadır.

Fazla Miktarda Tahin Tüketmenin Bir Zararı Olabilir Mi?

 • Küresel olarak dünya üzerindeki bazı ülkelerde yapılan araştırmalar, tahinin alerjik etki yapabileceğini ortaya koymuştur.

 

 • Çok fazla miktarda tüketilen tahin, istenmeyen kilo yapar ve sağlıksız bir şekilde kilo almanıza sebep olabilir.

 

 • Gereğinden fazla miktarda tüketilen tahin, kolon kanserine sebep olabilmektedir.

 

 • Yine fazla miktarlarda tüketilen tahin, anafilaksi yani birtakım alerjik semptomların görülmesine yol açar. Anafilaksi etkileri, hırıltı, hipertansiyon, göğüs sıkışması şeklinde yaşanabilmektedir.

 

 • Çok fazla miktarda tahin tüketmek, ishal, kusma, bulantı gibi sağlık problemlerine yol açabilmektedir.

Çok fazla tüketildiğinde zararlı olabilen tahin yerinde ve tadında kullanıldığı zaman birçok şikayetin önüne geçmeye yardımcı olabilmektedir. Bundan dolayı tahini doğru ve bilinçli kullanmak çok önemlidir. Bu sağlık açısından da yerinde bir davranış olacaktır.