Saç ekiminin olumsuzlukları nelerdir?

Erkeklerde 20’li yaşlar itibariyle saç dökülmesi problemi yaşanmaktadır. Dış görünüşlerini değiştirdiği bu saç problemi nedeniyle, son zamanlarda en çok kullanılan yöntemi tercih etmektedirler. Saç ekimi yaptırdığınız anda günlük ve aylık bakımlarını da düzenli bir şekilde yaptırmanız gerekmektedir. Genetik olarak karşınıza çıkan bir problem olduğu için çoğu erkek bu gibi sorunlarda saç ekimi yaptırmaktadır.

Saç ekimi günümüzden en çok uygulanan sağlık yöntemlerinden biri olduğu için zararları hakkında da merak edilen bilgiler mevcuttur. Saç ekiminin kalıcı bir zararı yoktur ve bütün yan etkileri geçici olduğu için bir zaman sonra yaşayacağınız sorunları yaşamamaya başlayacaksınız. Saç ekiminin zararları ve yan etkileri mevcuttur. Bu nedenle iki konu halinde ele alınmaktadır.

Eğer saç dökülmeleriniz oluşmaya başladıysa ve saç ekimi yaptırmaya karar verdiyseniz, bu işlemi en iyi yapan doktorları araştırmanız gerekmektedir. Saç ekimi olumsuzlukları arasında uzman olmayan doktorların yaptığı hatalar nedeniyle oluşan zararlar ve yan etkiler de mevcuttur. Bu nedenle vücudunuzla ilgili olan her şeyin önemli olduğunu ve işin ehli tarafından yapılması gerektiğini unutmamalısınız.

Saç ekiminin olumsuzlukları nelerdir?

Halk arasında konuşulan ve doğru bilinen yanlışlardan biri, saç ekimi uygulamasının kanser yaptığıdır. Bugüne kadar saç ekimi yaptırdığı için kanser olan kimse yoktur. Bu nedenle bu tamamen yanlış bilgiden ibarettir. Bu konuyla ilgili bir yanlış daha düzeltmek gerekirse; saç ekimi beyninize zarar vermemektedir.

Genellikle geçici olan olumsuzluklar, işlemden sonra dikkat etmezseniz ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle saç ekimi işlemi bittikten sonra bütün iş bitmiş olmamaktadır. Bakımı ve temizliği her gün düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Saç ekiminin olumsuzlukları ise zararları ve yan etkileri olarak 2’ye ayrılmaktadır.

 1. Saç ekiminin zararları:
 • Saçınıza işlem yapıldıktan sonra alerjik bir reaksiyon alabilirsiniz. Genellikle insanlarda bu dönemde kaşıntı oluşmaktadır ve bu problem zamanla geçtiği için ilk 2 hafta kadar sürmektedir.
 • Saç ekimi yapıldıktan sonra başınızda ağrı oluşacaktır fakat bundan korkmanıza gerek yoktur. Doktorunuz bununla ilgili bir ağrı kesici verecektir ve 10 gün içerisinde bu probleminizde ortadan kaybolacaktır.
 • Yine bu işlem nedeniyle başınızda ödem oluşabilir. Bazı yerlerde şişlik hissediyorsanız bilin ki ödemden dolayıdır. Genellikle bu madde çoğu insanda görülmemektedir. Yapılan araştırmalara göre 10 kişi içerisinden 2 kişide ödem oluşmaktadır.
 • Kaşıntıdan kaynaklı kanamalara yol açabilirsiniz. Eğer kanatacak kadar kaşıyorsanız bunu asla yapmamanız gerekmektedir. İleride oluşabilecek enfeksiyonlara da yol açmış olacaksınız.

 

 1. Saç ekiminin yan etkileri:
 • Baş bölgenizi kaşımanızdan kaynaklı kanama oluşması yan etkilerden biridir. Bu nedenle 10 gün dayanmanız ve başınızı asla kaşımamanız gerekmektedir.
 • Kanamadan kaynaklı enfeksiyon kapma riskiniz yüksektir. Enfeksiyonda yan etki kategorisinde yer almaktadır. Bu nedenle ilk 2 haftaya kadar kendinize dikkat ederek yaşamanız gerekmektedir. Enfeksiyon kaptığınız anda durum çok farklı ve ciddi hastalıklara doğru yönelebilir. Gerekirse başınıza bir eşya bağlamanız önerilmektedir.
 • Saç ekimi sonrası oluşabilecek olan kist riski de çok önemlidir.
 • Eğer saç ekimi yaptırdığınız kişi bu işin uzmanı değilse saçlarınızın bazı bölgelerini kalıcı olarak kaybedebilirsiniz. Bu nedenle saç ekimi yapacak kişiyi iyi araştırıp seçmeniz önerilmektedir.
 • Saç ekimi işleminden sonra başınızda his kaybı oluşabilmektedir.
 • Saçların yanlış tarafa doğru çıkması ve uzaması da en önemli yan etkiler arasında yer almaktadır. Bu madde de işin uzmanları tarafından yapıldığı zaman herhangi bir problem oluşmamaktadır.