Saç Ekiminden Önce Saçlar Kesilir mi?

Saç ekimi, son yıllarda estetik görüntü ile ilgili hastaların başvurduğu önemli uygulamalardan birisidir. Saç ekiminde doğal görüntü başarısının yakalanmasıyla, ilgili işlemler hastalara güven sağlamıştır. İlerleyen teknoloji ve hasta beklentilerinin artmasıyla, saç ekiminde yeni yöntemler keşfedilmeye başlanmıştır. Normal saç ekimi öncesinde hastanın saçları yaklaşık 3 mm ölçüsünde olacak şekilde kesilmekte ve bu sayede doktorlar tarafından saç kökleri daha iyi bir şekilde incelenmektedir. Bu sayede saç ekiminin ömürlük olması için gerekli analizler yapılabilecektir. Hastaların daha konforlu bir saç ekimine sahip olabilmesi için, kendilerinin istekleri doğrultusunda çalışmalar tamamlanmış ve saç ekiminde yeni bir teknik geliştirilmiştir: Tıraşsız saç ekimi.

Saç Ekiminden Önce Saçları Kesmek Neden Önemlidir?

Saç ekimi öncesinde saçların kesilmesi, operasyon anındaki adımların daha kolay atılmasını sağlamaktadır. İşlemi uygulayan doktor, bu sayede alan üzerinde daha rahat çalışabilecek ve saçların köklerini rahatça görebilecektir. Doktorlar, bu avantaj sayesinde ekim bölgesinde önemli bir hareket kabiliyetine sahip olmaktadır. Saçların kısa olması sayesinde, operasyon anında gerek görülürse yapılacak olan sıfır numara kesimler, daha hızlı bir işlem olacaktır. Bu bölgelerde uzman doktorlar kanallar açar ve greftleri ekme işlemini tamamlarlar. Daha uzun ömürlü bir saç ekimi isteyen hastalar, genel olarak saçlarını ‘bir numara’ olacak şekilde kestirerek bu uygulamaya gelirler.

Tıraşsız Saç Ekiminin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Tıraşsız saç ekimi, işlemi yapan doktora herhangi bir avantaj sağlamaz. Fakat hasta saç ekimi işlemini kamufle etmek isterse, bu seçeneği tercih edecektir. Saç stilini korumak isteyen hastalar bu yöntemi kullanarak, operasyon sonrasında da tarzlarını korumaya devam ederler. Sosyal hayata dönüş bu yöntem sayesinde daha hızlı bir şekilde sağlanacaktır. Saçlarını çok kısa bir şekilde kestirmek istemeyen kadınlar da, yine tıraşsız saç ekimini tercih etmek isteyeceklerdir.

Tüm bu avantajlarına rağmen, bu teknikte bazı dezavantajlar da bulunmaktadır. Öncelikle uzman doktorun uygulayacağı saç ekimi işlemi, tıraşsız bölgede daha uzun sürecektir. Bunun sebebi doktorun normal saç ekimine göre daha büyük bir emek sarf edecek olmasıdır. Bir diğer dezavantaj ise hijyenik ve steril ortamın sağlanmasının daha zor olmasıdır. Çünkü operasyon esnasında ve sonrasında belirli komplikasyonların ortaya çıkma riski vardır. Ayrıca daha uzun sürecek olan ve daha büyük bir işçilik gerektiren tıraşsız saç ekimi operasyonu, klasik kesim sonrasında uygulanan saç ekimi yöntemine göre daha pahalı bir işlem olacaktır.

Tıraş Olarak Saç Kestirmek

Herhangi bir olumsuz etkisi olmadığı bilinmektedir. Fakat tıraşsız olarak saç kesiminin gerçekleştirilmesi uzmanlar tarafından daha uygun bulunmaktadır. Tıraş olarak saç kestirmeyi de seçebilirsiniz. Bir olumsuzluk ile karşılaşmaz ve saç ekimi işleminizi yine yaptırabilirsiniz. Saçların kesilmesi tıraşlı ya da tıraşsız olarak bir şekilde gerçekleşecektir. Hangisini tercih edeceğiniz size kalmıştır.

Saç Ekiminden Önce Bunlardan Uzak Durun!

Saç ekimi yaptırmadan önce saçlarınızın kesilmesi gerektiğini biliyorsanız, saçlarınızı kestirmeden önce kesinlikle bunlardan uzak durmanız gerektiğini de bilmelisiniz. Uzak durulması gerekenler nelerdir?
– Saç ekiminden önce saçlara jole sürmek
– Saç spreyi ve sertleştirici losyonlar kullanmak
– Saç kremi ile saç şekilleri oluşturmaya çalışmak
– Düzensiz beslenme ve saç köklerine zarar veren gıda ürünleri
– Saç temizliğinin ve yıkanmasının aksatılması

Bunlardan saç ekimi yaptırmadan önceki süreçte kesinlikle uzak durmalısınız. Aksi halde saç ekimi zorlaşır ve yapılan çalışmalar daha geç sonuç verir. Başarılı bir saç ekimi süreci için bu süreci öncesinden yönetmeyi bilmeli ve bu tavsiyelere kulak vermelisiniz.