Saç Ekiminden 1 Hafta Sonra Dökülme

Saç ekimi oldukça ciddi bir operasyondur. Uzman kişilerin kontrolünde ve tavsiyesinde yapılmalıdır. Saç dökülmesi fazla olduğu için ve saç derisinin küsmesi köklerin canlılığını yitirmesi sonucu dökülen yerlerde yeni saç çıkmamaktadır. Genç veya yaşlı saç dökülmesi yediden yetmişe herkesin ortak problemi haline gelmiştir. Saç dökülmesi sonrasında ilerleyen yaşlarda, saç ekimi operasyonları düşünülmektedir, fakat saç deriniz sağlıklı değil ise saçlarınız, saç ekiminden 1 hafta sonra dökülme yaşayacaktır.

Saç Dökülmesinin Sebepleri

1)Çoğu zaman saç dökülmesinin sebebi stres olmaktadır. Yoğun baskı altındaysanız son zamanlarda içinize attıklarınız size fazla gelmeye başladıysa saç dökülmelerinizin başlayacağı yüksek ihtimaldir. Stres çoğu hastalığın başlangıcı olduğu gibi saç dökülmesinin de bir numaralı sebebidir. Kafanızın içindeki sorunu halletmeden önce saç dökülmeniz geçmeyecektir, aksine artarak devam edecektir. Stresinizi kontrol altına almayı başardığınızda, stresinizi yendiğinizde ise saç dökülmeniz zamanla kendiliğinden geçecektir. Saç ekiminden sonra da stres düzeyinizi kontrol altına almalısınız, yoksa saçlarınız tekrardan saç ekiminden 1 hafta sonra dökülme yaşayacaktır.

2)Hayatınızda her şey yolunda gidiyor fakat yine saçlarınız dökülüyorsa bu sefer sorun tükettiğiniz besinlerde olabilir. En son ne zaman yeşil yapraklı sebze, kuruyemiş meyve sebze tükettiğinizi hatırlamıyorsanız; saç dökülmenizin olması kadar normal bir durum yoktur. Sizin dışarıdan saçlarınızı gürleştirmek uzatmak için yaptığınız çabalar yeteri kadar faydalı değildir; saçlarınızı içerden beslemeli saç için gerekli besinleri daha sık tüketmelisiniz. Magnezyum, çinko, bakır, balık yağı gibi besinleri dışarıdan takviye olarak alabilirsiniz. Ben meyve sebze, kuruyemiş balık sevmem derseniz; eczanelerde satılan besin takviyesi olan biotin, magnezyum, çinko kapsüllerinden alabilirsiniz.

3)Tabi ki saçları içten beslemek en doğrusudur, fakat dışarıdan da yağlarla destekleyebilirsiniz. Saç köklerini uyaracak yağlar; çam yağı, çamterabentin, ceviz, tatlı badem yağı gibi karışımları saçlarınızın diplerine masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Masaj yapmanız çok önemlidir, saç köklerinin uyarılması gerekir. Sonrasında saçlarınızı tarayarak bekleyebildiğiniz kadar bekleyin.

4)Gece yatmadan önce saçlarınızı mutlaka tarayın; gece uyuduğumuzda bütün vücudumuz yenilenir, kaslar gelişir vücut kendini yarın için hazırlar. Vücudun yenilenmesinin olduğu uyku zamanından önce saçlarınızı tarayın ki saç kökleriniz uyarılsın gece saç büyümesi gerçekleşsin. Bu ufak fakat yararlı bilgiler saç dökülmenizin önüne geçer, saç kayıplarının fazla olmasını engeller.

Saç Ekiminden Sonra Dökülme Gerçekleşir Mi?

Bu soruya cevabımız evet olacaktır, çünkü saç ekildikten sonra saç derisi bir şok yaşar. Saç ekiminden 1 hafta sonra dökülme yaşarsınız. Saçlarınız 15 gün kadar dökülmeye devam edecektir. Bu dökülme elinize bir avuç saç geleceği anlamına gelmez, az az döküleceğini ifade eder. Saç ekimi sonrasında saç dökülmesi yaşanmasının bir diğer sebebi de tekrar strestir. Saç ekimi öncesi ve sonrası bireyler oldukça gergin, tekrar saçım çıkacak mı endişesinde oldukları için yoğun bir stres duygusu içinde olurlar. Bu sebeple dökülmeyeceği varsa da dökülecektir. Saç ekimi sonrasında kişilerin %99 unun saçları dökülmektedir. Bu herkesin yaşadığı bir sorun olduğu için endişelenmenize gerek yoktur. Dökülen saçların yerine zaman geçtikçe yeni saçlar daha güçlü saçlar çıkacaktır. Saç ekiminden sonra yaklaşık 75 gün sonra dökülen saçlar tekrar çıkmaya başlar. Bu süreçte sabırlı olmalı fazla stres altında olmamalısınız. Saç ekimi işleminden 4 ay sonra yeni saçlarınız çıkmaya kendini göstermeye başlar, 6. Aydan itibaren de dökülen saçlarınızın %80 i tekrar çıkmış olur. Bu sebeple madem dökülecek niçin saç ektireyim diye düşünmeyin, tekrar çıkacaklar.