Saç ekiminde şok dökülme dönemi nedir?

Saç ekimi işleminden sonra, enseden alınarak saç olmayan yerlere ekilen saçların dökülmesine şok dökülme denmektedir. Bu dönem için tam bir zaman verilmese de operasyondan sonra ilk 1 ay olarak bilinmektedir. Bu süreç kişiden kişiye değişmektedir. Şok dökülme dönemi kulağa korkutucu ya da endişe verici bir dönem gibi gelse de, saç ekiminden sonra çok doğal bir süreç olduğu için korkmamalısınız. Eğer saç ekimi işlemi yaptırmaya karar verdiyseniz sabırlı ve dikkatli olmanız gerekmektedir. Bunun en büyük nedeni ise işlemden sonra yapılacak olan bakımlardır. Bu işlemi yaptıran herkes genellikle kısa süre içerisinde saçlarının çıkmasını ve eski hallerine dönmelerini istemektedir fakat bu süreç en az 12 aylık bir süreç olduğu için sabır gerektiren bir iştir.

Saç ekiminden sonra şok dökülme neden olmaktadır?

Saç ekiminden sonra ilk 1 ya da 2 hafta içerisinde oluşan bu dönem kişiye göre farklılık göstermektedir. Bazı zamanlarda verilen süreden daha erken başlarken bazı zamanlarda da daha geç başlayabilir. Bu nedenle sizde farklılık gösteriyorsa endişe etmenize gerek yoktur. Saç kökleri doğuştan insanda olan bir özellik olduğu için 3 farklı döngüye sahiptir. Büyüme, bekleme ve dökülmeden oluşmaktadır. Bu döngü içerisinde saçlar döküldüğü zaman yerine yenisi gelmektedir. Sonuç olarak herkesin doğuştan sahip olduğu saç telleri yaklaşık 7 senede bir dökülmektedir ve aynı kökten tekrar saç çıkmaktadır. Saç ekimi sonrasında da şok dökülme bu döngü ile bağlantılıdır. Saç köklerine yeniden saç ekildiği için bir büyüme göstererek birkaç gün bekledikten sonra dökülmektedir ve yerine daha kuvvetli bir şekilde saç çıkmaktadır.

Şok dökülme dönemi ne zaman başlamaktadır?

Şok dökülme dönemi genellikle ilk 1 ay içinde görülmektedir. Bazı zamanlarda kişiden kişiye de değişmektedir. Kimisine göre ilk 3 ayda dökülürken kimisine göre ilk 2 haftada dökülmektedir. Şok dökülme süresinde saçlar bir anda aniden dökülmemektedir. 1 ya da 2 ay kadar sürece yayılmaktadır. Bu süreçte ilk dökülen saç köklerinin yerine yeni saçlar çıkmaktadır. Saç dökülmesinin normal bir döngü haline girdiğinin en önemli kanıtlarından biri de budur. Bazı kişilerde şok dökülme dönemi ilk haftada başlamaktadır ve ilk 2 ayda bu süreç tamamlanmaktadır. Bu nedenle kişiye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Şok dökülme sürecinde dikkat etmeniz gereken tek şey stres ve panik yapmamak olmalıdır.

Saç ekimi işleminden sonra şok dökülme döneminde nelere dikkat edilmelidir?

Hem saç ekimi sonrası hem de şok dökülme döneminde dikkat etmeniz gereken maddeler aynıdır. Özellikle doktorunuzun önerileri ve verdiği ilaçları eksiksiz bir şekilde yerine getirmeniz gerekmektedir. Bunların yanı sıra önerilen şampuan, beslenme, spor, günlük hayat ve zararlı alışkanlıklarınızdan uzak durmanız gerekmektedir. Saçınızı darbelere ve güneşin ışıklarına karşı korumalısınız. Duş alırken ılık su ile almanız önerilirken; çok sıcak ve çok soğuk olan ortamlardan uzak durmalısınız.

Bununla birlikte, yeni ekilen saç tellerini güçlendiren solüsyon PRP de uygulanabilir. Şok dökülme sürecine denk gelen zamanda yapılabilen PRP, şok dökülmeyi engellememektedir. Ancak yeni çıkan saç köklerinizi daha güçlü olmasını ve hızlı büyümesini sağlamaktadır. Saç köklerini besleyen bir diğer solüsyon saç aşısı da bu dönemde uygulanabilir. Çeşitli vitaminlerin saça enjekte edilmesi ile gerçekleştirilen saç aşısı da, saç köklerinin güçlenmelerini ve daha sağlıklı hale gelmelerini sağlamaktadır. Yeni ekilen saç köklerinin güçlenmesini sağladığı gibi, kişinin var olan saçlarını da beslemektedir.