Saç Ekimi Yöntemleri

Saç kaybının belirgin şekilde başladığı dönemler içerisinde kişiler mutlaka çok fazla gecikmeden bir uzmana danışması gereklidir. Son dönemlerde saç naklinde geliştirilmiş olan teknikleriyle uzman doktorlar son derece mükemmel sonuçları  alabilmektedir. Daha öncelerde cerrahi müdahale yapılan saç ekim işlemleri şu anda yarasız ve kesim yapmadan izsiz bir şekilde gerçekleşmesi mümkün hale gelmiştir.

 

Saç ekiminde durum değerlendirmesi yapılırken ikiye ayrıldığı görülmektedir

 

Burada söz konusu olan her iki teknikle de canlı saç kökünün nakli gerçekleştirilerek işlem tamamlanır. Bu uygulama yapıldığı zaman hiçbir şekilde anestezi kullanılmaya gerek duyulmaz. Birinci teknik uygulamaya geçildiği zaman iki kulak arkasında saç alınan kısımda çizgi şeklini almış bir iz kalmışken, diğer yöntem olan FUE yönteminde ise arka kısımda hangi bir iz kalması söz konusu değildir.

 

FUE Yöntemi

 

FUE yöntemi kullanılacak olur ise saçlarım tek tek alınmasından dolayı, gün içerisindeki işlem süresi yaklaşık olarak 7 ile 8 saat arasında değişkenlik  gösterecektir. Bundan dolayı da kullanılacak olan FUE uygulaması oldukça fazla zaman almasının yanı sıra pahalı bir teknik olarak kendisini göstermiştir. Saçını genelde çok kısa kestirerek kullanmaktan yana olan kişiler mutlaka FUE yönteminin kulak arkasında herhangi bir iz bırakmayacağını göz ardı etmemelidir.  Çünkü diğer yöntemler kullanılması durumunda kulak arkasında iz kalacağı için can sıkıcı bir durum ile karşılaşılmış olur.

 

Diğer kullanılmakta olan cerrahi saç teknikleri ise Kafa  derisi flepleri , Cerrahi esksizyon ve saçlı alandan saçsız alana serbest otogreftleri olarak sınıflandırılabilecektir. Bu sıralanmış olan kategorilerin kullanımı henüz şu anda devam etmektedir.

 

Kafa Derisi Flapleri

 

Sözkonusu teknik kullanılmaya başlandığı zaman bir şerit halinde alınacak bir saç derisi saç dökülmesini meydana geldiği alan üzerine  dikimi ile gerçekleşecektir. Uzun saça sahip olan deri flepleri çok fazla yaygın olmayan teknik durumunda olduğu için sayılı kişilerin üzerinde kullanılması ile sınırlı kalmaktadır.

 

Alopesi Dökülmesi Azaltma Cerrahisi

 

1977 Yılından bugüne kadar hızlı bir şekilde gelişen kafa derisindeki alopesi dökülmesini azaltma cerrahisi yaklaşık olarak 10 yıl içerisinde hızlı bir şekilde farklı varıyorsun alanları ile kendisini göstermiştir. Oldukça popüler bir durumda olan kullanılmakta olan bir tekniktir.  Bu uygulama içinde de aynı şekilde saçlı bölgeden alınmakta olan deri saçsız bölgeye nasıl edilmekteydi. Ancak uygulanma işlemi sırasında arka kısımda alınan saç kökleri arasında boşluklar ve dikiş izleri kalmaktaydı.

 

Otogreft Tekniği

 

Motorlu cilt trepanları  kullanılmasından sonra kare greftler  alınmaya başlanmıştır. 1980 yılından itibaren küçük greftler önce ikiye daha sonra da dörde bölünmesiyle 4 mm Fareler elde edilmesiyle nakil işlemleri başladı. 3000 üzerinde  greft alınabilmesi için yaklaşık olarak bir 80 saat işlem yapılması gerekmekteydi. 1996 yılından itibaren geliştirilmiş olan direksiyon cihazları ile birlikte bu süre zamanında kısaltmaya gidildi. FUT tekniği de  bu tekniklerin başında gelmektedir.

 

Saç Ekimi Yöntemlerinde Süreç

 

Hangi yöntem ile saç ektireceğinize karar verdiyseniz süreç başlamış olur. Saç ekiminin tamamlanması ve sonuç vermeye başlaması tercih edilen yönteme göre değişiklik gösterir. FUE ve OtoGreft yöntemlerinin saç ekimini daha hızlı bir şekilde tamamlayıp sonuca ulaştığı bilinmektedir. Saçlarınızın bir an önce şekillenmesini ve uzamasını istiyorsanız bu yöntemlere saçınızın uygun olup olmadığını test ederek başvuruda bulunabilirsiniz. Böylelikle daha hızlı bir süreç ile saçlarınıza kavuşmanız mümkün olacaktır.

Saç Ekimi Yöntemlerinin Tercihi Yaparken

 

Saç ekimi yöntemlerini tanıdıktan sonra saçlarınız için ihtiyaç duyduğunuz yöntemin hangisi olduğuna karar verirsiniz. Karar vermek için saç tipinizi ve saç ekim şeklinizi iyi analiz ediyor olmalısınız. Bu analizi tek başınıza yapamıyorsanız hangi saç ekim yöntemini tercih etmeniz gerektiğini bir saç ekimi uzmanı aracılığı ile birlikte değerlendirebilirsiniz. Bu şekilde doğru tercih yapmanız kolaylaşacaktır.