Saç Ekimi ve Terleme

Saç dökülmesi kadın erkek herkesin muzdarip olduğu bir konudur. Yaşınız kaç olursa olsun saçlarınızın gür, canlı ve fazla olmasını istersiniz. Özellikle kadınlar saçlarını bellerine kadar uzatmayı çok severler, kadında saçın uzun olması feminenliği kadınsılığı tercih eder. Erkekler daha çok saçları uzun olan kadınlardan hoşlanır. Erkeklerin de muzdarip olduğu saç dökülmesi, erken yaşlarda kendini belli edebilir. Erkeklerde yanlardan ve önlerden açılmalar strese, yoğunluğa ve yeme içme tarzına başlı olarak değişir.

Saç Dökülmesini Etkileyen Faktörler

1)Çok stresli bir işte çalışıyor üzerinizde çok fazla yük hissediyorsanız saçlarınızın dökülmesi tamamen psikolojik olmaktadır. Siz kendinizi özgür, rahat arınmış hissetmedikçe bu saç dökülmesinden kurtulmanız hayli zordur.

2)Saç dökülmesi tükettiğiniz gıdalara göre de değişiklik gösterecektir. Çinko, bakır, magnezyum, omega 3 gibi vitaminlerin bol olduğu gıdaları sıklıkla tüketirseniz saçlarınız daha az dökülecek, daha hızlı uzayacaktır. Balık, yeşil yapraklı sebzeler, kuru yemişler bu gıdaları sıklıkla tüketmelisiniz. Özellikle balığın içerdiği vitaminler hem saçlar tırnaklar hem de beyin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Beslenmenize dikkat ediyorsunuz, stresli hissetmiyorsunuz fakat yine de saçlarınız çok dökülüyorsa bunun altında farklı sebepler olabilir. Kansızlık yaşıyor olabilirsiniz, kansızlık problemi saç dökülmesine ve kronik yorgunluğa sebep olur. Her şeyi doğru yaptığınızı düşünüyor ve hala saçınız dökülüyorsa, bir doktordan randevu alarak size tahliller yapmasını isteyebilirsiniz. Saçların dökülmesini engelleyen biotin gibi takviyeler verebilir. Eğer bunlar da yeterli gelmediyse, saç ekimi operasyonunu düşünebilirsiniz. Saç ekimi operasyonu sonrası kendinize dikkat etmeli, terlememelisiniz. Saç ekimi ve terleme, operasyonu olumsuz etkileyecektir.

Saç Ekimi

İlerleyen yaşlarda ise durum biraz daha farklıdır. Gençlikte hücreler çok fazla ve verimli çalıştığı için saçlarınız hızla uzar, tırnaklarınız güçlüdür. Fakat yaşınız ilerledikçe saçlarınızın eskisi kadar çabuk uzamadığını ve dökülmenizin arttığını görmeniz normaldir. Saç derisi yeni saçlar için yeterli güç bulamıyor demektir. Burada da imdadımıza saç ekim operasyonları yetişiyor. Saç ekimi azımsanacak bir operasyon değil tıbbi bir operasyondur. Bu sebeple saç ekimi yaptırmadan önce yaptıracağınız doktoru, kliniği mutlaka detaylı bir şekilde araştırmalısınız. Emin olmadan bütün detayları konuşmadan yaptıracağınız operasyonlar hüsranla sonuçlanabilir, dikkatli olmanızda fayda var. Saç ekimi sonrasında doktorunuzun verdiği tavsiyeleri ve ilaçları dikkate almalı, ilaçlarınızı düzenli kullanmalısınız. Saç ekimi ve terleme konusunu azımsanmamalı, operasyondan hemen sonra fazla güç harcamanızı sağlayacak işlerde bulunmamalısınız.

 

 

 

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

1)Özellikle saç ekimi sonrasında sizi strese sokacak yerler, kişiler, olaylardan uzak durmaya çalışın. Unutmayın ki saç kayıplarının en büyük sebebi strestir. Bu sebeple yapılan saç ekim operasyonunun boşuna gitmesini istemiyorsanız bunu dikkate almalısınız.

2)Saç ekimi sonrasında genelde doktorlar hastalara antibiyotik kullandırırlar. İlaçlarla etkileşimi kötü sonuçlar doğurduğundan dolayı alkol kesinlikle tüketmemelisiniz. Alkol kan dolaşımınıza karışacak yeni ekilen saçların kalitesini düşürecektir, bu sebeple alkolden uzak durmalısınız.

3)Saç ekimi sonrasında kendinizi yorgun ve bitkin hissetmeniz oldukça normaldir, bu durumu her saç ektiren birey yaşamaktadır. Lokal anestezi sonrası yorgunluk, anksiyete görülmesi normaldir.

4)İlk birkaç gün saç ekilen kısmın üzerine direk olarak yatmamalı; saçın arka kesimine ekim yapıldıysa yüz üstü, ön tarafına yapıldıysa da mutlaka sırt üstü uyumalısınız.

5)Saç ekiminden kısa süre sonra, sizi fazla yoracak işlerde ve aktivitelerde bulunmamalısınız. Sizi yoracak olan aktiviteler sonucu terlemek durumunda kalırsınız. Terleme sonucunda saç kökleriniz zarar görecek sağlıklı bir şekilde uzamaya devam etmeyecektir. Terlememeniz oldukça önemli bir husustur. Saç ekimi ve terleme için bir süre dikkatli olunuz.