Saç Ekimi Uzama Süreci

Açık ve seyrek olan bölgelere, kişilerin gerçek saç tellerinden alınan donörlerin saçsız bölgeye uygulanması şeklinde gerçekleştirilen saç ekimi işlemleri, her türlü sağlık tedavisinde olduğu gibi, uzman doktorların gözetimi altında ve sağlıklı ortamlarda gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Şikâyetleri sonrası hastane ya da özel kliniklere başvurarak, saç ekimi yaptıran kişilerin merak ettikleri bazı sorular bulunmaktadır. Bu sorulardan ilki saçların ne kadar süre sonunda çıkacağı konusudur. Muayene ve tespitler sonrasında gerçekleştirilen tedavilerde saç ekimi uzama süreci saç tiplerine ve yapılarına göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak genel olarak ekilen saçların ilk çıkmaya başladığı dönem, ekim tarihinin 3 ay sonrasındadır. Yaklaşık 3 ay sonra ekilen saç köklerinin azda olsa, saç olmayan bölgede çıkmaya başlaması sonrasında 6 ay sürede kafa üzerinde daha belirgin olmaya başladığı görülmektedir. Ancak ekilen saçların kafa, deri ve diğer saç köklerine tam olarak uyum sağlamış, ayrıca tam olarak uzamış olması için ise gereken süre 12 aydır.

Ekilen Saçlar Ne Zaman Kalınlaşır?

Bahsedildiği üzere saç ekim tedavilerinden sonra saçların bakımı sırasında oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Genel olarak kullanılacak olan şampuanlar 1 ile 2 hafta aranın ardından uygulanmalı ve sert şekilde bastırılmadan, saçlara hafifçe uygulanması gerekmektedir. Saç ekim tedavilerinden yararlanan kişilerden doğal olarak ekilen saçlar ne zaman kalınlaşır soruları gelmektedir. Tahmin edilen sürenin aksine, saç ekim işlemi 5 ile 8 saat arasında, insanların saç tipi ve köklerine göre farklı sürelerde yapılmaktadır. İyileşme sürelerinin farklı kategorilere yayılmış olduğu saç ekme tedavilerinde, saçların uzamasının ardından kalınlaşması için ise ortalama 9 ile 10 ay gibi bir sürenin geçmesi gerekmektedir. İlk çıkmaya başladığında saç telleri, ince ve kıvırcık olarak görülmekte ve bu aşamadan sonra ise aralıklar ile 1’er cm olarak gelişim göstermektedir.

Sağlıklı Klinikliklerde Ekilen Saçların Hepsi Çıkar Mı?

Doğru analiz ve muayenelerden geçirilerek, kişilerin saç tipi ve vücut sağlıklarının uygun olması durumunda gerçekleştirilmekte olan saç ekim işlemleri, son 10 yıl içerisinde dünya üzerinde en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinin başında gelmektedir. Saçlarında seyrelmeler olan ve kelliğe doğru gidebilecek olan kişiler tarafınca avantajlı olan tedaviler, çeşitli seanslar üzerinden devam ettirilmektedir. En önemli konulardan birisi de ekilen saçların hepsi çıkar mı sorusudur. Kişilerin gerçek saç tiplerinden alınan donörler sayesinde, uygulanan saç ekim işlemlerinde, bütün saç kökleri çıkmaktadır. Ancak bazı durumlar için çıkan yeni saç köklerinde, insanların özelliklerine göre tekrar dökülmeler görülebilmektedir. Bu tür durumlar için farklı seanslar üzerinden yapılan tedavilerde, yeniden saçın şekil alması ve uzaması sağlanmaktadır.

Uygulanan Saç Ekimi Ağrı Yapar Mı?

Genellikle hastalara lokal anestezi uygulanarak, gerçekleştirilmekte olan saç kim tedavilerinde, işlem sırasında pek fazla ağrı ya da acı duyma hissi yaşanmamaktadır. Ancak saç ekimi ağrı yapar mı sorusu için tedavi sonrasında ilk 1 hafta aralıklar ile baş ağrıları yaşanabilmektedir. Doktorlar tarafınca verilecek olan ağrı kesiciler ile de bu baş ağrılarının hafifletilmesi ve yok edilmesi mümkündür. Kişiden kişiye değişen saç ekim tedavilerinin süreleri ise genel olarak 5 saat kadar sürmektedir. Saç ekim sırasında olduğu kadar, ekim sonrasında da dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bu kısımlar hastalar ile ilgili olmakta ve ilk 3 ay ile 6 ay arasında saçlara jöle ya da fön makinelerinin uygulanmasından kaçınılması gerekmektedir. Ayrıca tedavi sonrasında baş ağırlarından kurtulabilmek adına 1 hafta sonra kadarki süreçte, saçların hafif uygulanarak yıkanması da doğru bir yöntemdir.