Saç Ekimi Tehlikeli Mi?

Saç ekimi birçok kadının ve erkeğin hayalini süsleyen gür ve fazla saça sahip olma hayalini gerçekleştirme imkânı sunar. Her kadın ve erkek saçlarının gür olması için farklı ürünler ve serumlar kullanmaktadır. Bu tip ürünler medikal yani eczaneden alınmıyorsa ilaç statüsünde değilse uzun süre etkisini göstermez kısa süreli olarak gürlük sağlıyormuş gibi olsa da aslında öyle değildir. Saç ekimini asıl sebebi yani suçlusu diyebileceğimiz saç dökülmesidir. Saçlarımız döküldükçe yerine yeni saçları istediğimiz için saç ekimi operasyonları talep ediyoruz. Saçlarda yoğun bir dökülme genelde sonrasında saç ekimi ile sonlanmaktadır. Peki; saç ekimi tehlikeli mi, yan etkileri var mı bunları araştırmalısınız. Saç ekimi yaptırmadan önce bazı bilmeniz gereken detaylar bulunmaktadır.

Saç Dökülmesinin Sebepleri

1)Öncelikle saçlarınızın neden döküldüğünü bulmalısınız, saç dökülmenizin sebebini bulamadığınızda yeni ektirdiğiniz saç kökleri de kendini bırakacak dökülmeye başlayacaktır. Kendi var olan saçlarınız da saç ekimi sonrasında dökülebilir. Saç ekimi tehlikeli mi diye soracak olursanız; dikkatli olmazsanız tehlikeli olabilir. Bu sebeple önce saç deriniz ve saçlarınız ile ilgili problemi bulup tedavi yolunu izleyin. Saçlarınızın dökülmesinin birden çok sebebi bulunmaktadır.

2)Yetersiz ve sağlıksız beslenme, kansızlık, genetik gibi faktörler saç dökülmesinin sebebi olabilir. Saçlarımızın uzaması ve güçlenip dökülmemesi için bazı besinleri içeriden tüketmemiz gerekir. Siz ne kadar dışarıdan saçınıza yağlar maskeler yapsanız da bunlar da etki eder fakat kesin çözüm asla değildir. Saçlarınızın gerçekten dökülmesini engellemek ve sağlıklı uzamasını istiyorsanız çinko, bakır, magnezyum gibi vitaminleri vücudunuza almalısınız. Bu vitaminler saçı besler daha sağlıklı olmasını sağlar. Sağlıklı saçlarda dökülme problemi görülmez.

3)Saçlarınızın bir diğer dökülme sebebi kansızlık olabilir, kansızlık problemi yaşayan kişilerin saçları çok fazla dökülür.

4)Genetik faktörler de yadsınamayacak kadar önemlidir. Eğer ailenizdeki kişilerin saç yapıları ince telli, az ve dökülmeye meyilli ise muhtemelen sizin saçlarınız da o şekilde olacaktır. Genetiğinizi değiştiremediğiniz için, burada vitamin takviyelerine ağırlık vererek var olan saçlarınızı korumaya yönelik önlemler almanız oldukça mantıklı olacaktır.

Saç Ekimi Tehlikeli Olabilir

Saç ekimi ciddi bir tıbbi operasyondur. Basite asla alınmamalı operasyon iyice araştırılmadan yaptırılmamalıdır. Saç ekimi birçok kişi tarafından yaptırılmak istenen oldukça rağbet gösterilen bir ameliyattır. Sağlık sektöründe çok fazla işinde profesyonel olduğunu iddia eden insan bulunmaktadır. Saç ekimi yaptıracağınız doktorun, bu alanda gerçekten uzman olup olmadığını mutlaka sorgulayın.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken konu da en fazla kaç greft ektirme şansına sahip olduğunuzdur. Her saç kök aynı değildir, saç kökleri incelenmelidir. Saçlarım ne kadar dökülürse dökülsün nasılsa istediğim gür saçlara kavuşabileceğim, düşüncesi yanlıştır. Her saç fazla miktarda grefti kabul etmez, daha da kötüsü var olan saçlarınızı da kaybedebilirsiniz. Bu sebeple saç ekimi ile eskisinden daha iyi saçlara sahip olmayı tekrar düşünmeli, doktorunuza danışarak saç greft kapasitenizi belirlemelisiniz.

Saç ekimi sonrasında saç derisinde sarsıntı meydana gelir, deride meydana gelen sarsıcı travmadan sonra saç kaybı yaşayabilirsiniz. Önceki saçlarınızda kayıplar olabilmektedir. Ya da yanlış saç ekimi sonrasında, ekilen saçların tekrar dökülmesi de söz konusudur. Bütün bu ihtimaller dâhilinde düşünmeli, cerrahlardan yardım almalısınız. Doktorunuzdan saç ekimi tehlikeli mi, sonrasında nasıl bir tedavi şeması izlenmeli gibi soruların cevabını detaylı olarak almalısınız. Saç ekimi konusunda uzman bir hekim ile gerekli tahliller testler ve incelemeler yapıldıktan sonra saç ekimi için saç derinizin uygun olup olmadığına göre operasyonu yaptırabilirsiniz.