Saç Ekimi Sonrası Süreç Takibi

Yüzlerce kişinin tercihi olan saç ekimi işlemi ülkemizde de sık sık yapılmaktadır. Farklı nedenlerle saç kaybı yaşayan pek çok insanın, denedikleri diğer yöntemlerden geri dönüş alamadığında başvurduğu bir yöntemdir. Bu operasyonun uzman doktorlarca gerçekleştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Saç nakli olarak da geçen bu işlem, vücudun göğüs, kol, bacak, genital bölge ve başın enseye yakın kısmından alınan saç köklerinin dökülen yere nakledilmesidir. Bu işlemin gerçekleştirildiği andan itibaren saç ekimi günlük seyir konusu da önem kazanır. Saç ekiminden sonra geçirilecek aşamaların günü gününe takip edilmesi gereken bir durumdur.

Saç ekimi sonrasında yaşananlar, çoğu zaman işlem sırasında olan süreçten daha kaygılı geçmektedir. Bu nedenle işlemin ardından hasta kendi haline bırakılmamalı, saç ekimi günlük seyir hususuna da en az ekim işlemi kadar özen gösterilmelidir. Bu sebeple güvenilen ve iyi bir yerde bu işlemin gerçekleştirilmesi mühim bir meseledir. Saç nakli, oldukça kısa sürse de ekim sonrasındaki süreç uzun ve yorucu olacaktır. Sonrasını iki farklı kısma ayırmak mümkündür. Bunlardan biri, saçın ekimden sonrası tutma aşaması diğeri ise ekimi yapılmış saçların pek çoğunun dökülüp yeniden çıkma aşamasıdır. Bu evrelerin takip edilmesi ile olası herhangi bir sorunun anında fark edilmesine de olanak sağlayacaktır.

Gün Gün Saç Ekiminin Ardından Yaşanacaklar

İşlem sonrasındaki ilk üç gün, saç ekimi günlük seyir bahsindeki en mühim süreçtir. Bu süre içinde hastanın evinde istirahat etmesi önerilmektedir. Bu günlerde baş bölgesinde biraz zonklama olabilmektedir. Anestezinin etkisi kaybolduğunda kendisini hissettiren ağrı, ilaç ile kontrol altına alınabilmektedir. Saçın yıkanması ise üçüncü günün sonuna rast gelmektedir. Bu yıkama çok önemli olup ilk yıkamanın ekim merkezinde yaptırılması tavsiye edilir. Bir haftanın sonunu gelindiğinde duş yasağı kalkmış, ense bölgesindeki yaralar hemen hemen tamamen iyileşmiştir. Ekim alanındaysa kabuklanmalar sürer ve zaman zaman kaşıntılar ortaya çıkmaktadır. On günün ardından bu kabuklanmalar da kendiliğinden düşüp iyileşecektir.

Birinci ay ve ertesinde ekilen saçlarda ani bir dökülme başlar. Ekimin gerçekleştiği bölgede hemen hemen hiç saç kalmaz ve kafada uyuşukluk hissi yaşanabilmektedir. Saç ekimi günlük seyir mevzusunda birinci aya gelindiğinde en mühim ve zorlu süreç geride kalmıştır. Fakat yine de dikkat edilmesi gereken birtakım durumlar bu ayda da mevcuttur. Güneşten kaçınmak, denize girmemek, kumsalda şapkasız dolaşmamak, saçı bildirilen kurallara göre yıkamak yapılması gerekenler arasındadır. Çoğu hasta bu ani dökülme sonunda paniğe kapılmaktadır. Ancak bilinmeli ki bu normal bir durumdur ve geçicidir. Üçüncü aya gelindiğinde dökülen saçlar yeniden uzayacaktır. Üç aydan sonra saçlar doğal seyrinde uzamaya devam eder ve 6 ay ile 1 yıl arasında kesin bir iyileşme sağlanır.

İyileşme Sürecinde Bakım                                          

Bu işlem boyut olarak küçük olsa da ciddiyet arz etmektedir. Bu açıdan saç ekimi günlük seyir konusu kadar saç bakımı da dikkat gerektirmektedir. İyileşme sürecinde tozlu ve dumanlı mekanlardan uzak kalmak lazımdır. Stres ve ağır işler bu dönemde kaçınılması gereken hallerdendir. Dışarı çıkılırken koruma amacıyla rahat bir şapka takılması önerilir. Saç derisi ile kimyasal ürünler temas ettirilmemeli, doktorun vermiş olduğu ürünlere sadık kalınmalıdır. Saç yıkama için de operasyon sonrasına özel olarak üretilmiş şampuanlar kullanılmalıdır. Saçları yıkarken oldukça özenli ve hassas davranmak önemlidir. Baş bölgesini alınabilecek darbelerden korumak da yine dikkat edilmesi gereken durumlardan biridir. Yine uyku sırasında saç derisiyle yastığın temasının olmadığından emin olunmalıdır. Alkol ve sigara gibi zararlı maddelerden uzak durmak da iyileşmeye yardımcı olacaktır.