Saç Ekimi Sonrası Spor

Spor; ister sağlıklı yaşamın sürekliliği için, ister hobi amaçlı yapılsın insan hayatında çok önemli bir yer tutar. İnsanlar spor faaliyetlerini hayatlarının bir parçası haline getirirler. Bu yüzden tatilde olsun, iş seyahatinde olsun asla spor yapmayı terk etmezler. Spor yapmanın bu kadar önemli olduğu kişiler için, hayatlarında meydana gelecek bütün değişikliklerde sporun sürekliliği çok kritiktir. Sporu hayatlarına bu kadar entegre etmiş kişilerin, hayatlarında alacakları saç ekimi kararı sonrasında aksayıp aksamayacağı ile ilgilidir. Sporla ilgilenen bireylerin en çok düşündüğü konulardan birisi budur. Saç ekimi sonrasında spor hakkında kulaktan dolma bilgileri değil, bu işin uzmanları tarafından oluşturulan değerli ve eşsiz bilgileri keşfedin.

Saç Ekimi Sonrasında Spor Yapılır Mı?

Estetik görüntü amaçlı yapılan saç ekiminin başarılı olması için bazı kurallara uyulması gerekir. Saç ekimini gerçekleştiren uzmanlar tarafından verilecek bu direktiflere kesinlikle uymalısınız. Çünkü saç ekimi, başarılı olmasını; kişinin kendisine daha iyi bakmasına borçludur. Hasta, yapılan saç ekimi operasyonundan sonra uzmanın verdiği tavsiye ve kurallara tamamen uymak zorundadır. Spor konusu da, saç ekiminin başarısını etkileyen ve içerisinde bazı kuralları barındıran bir konudur. Saç ekiminin gerçekleştirilmesinde ‘FUE Yöntemi’ kullanıldıysa spor yapmanız ilgili işlemin tamamlanmasından en az bir ay sonra serbest hale gelecektir. Yapılan işlemin daha nitelikli ve ağır bir işlem olması durumunda bu süre en az 1 ay daha uzayacaktır.

Saç Ekimi Sonrasında Spor Yapmak Neden Yasaktır?

Saç ekimi, saç köklerine yapılan bir işlemdir. Saç ekiminden sonra vücudunuz dinlenmeli ve iyileşme süreci çok iyi şekilde atlatılmalıdır. Spor yapmak, saç köklerinize zarar verebilir. Spor esnasında gerilecek vücudunuz, saç köklerinin istenilen başarıyı sağlamasına engel olabilir. Spor yapma esnasında saç kökleriniz terler ve bu da mikrop kapmanıza uygun bir zemin hazırlar. Spor esnasında hızlanacak kan basıncınız, saç köklerine ulaşan deliklerin de fazla kan barındırması sebebiyle kanamaya sebep olabilir. Bu kanama saç köklerinize direk zarar vererek, tedavinin başarısız olmasına neden olacaktır.

Ne Zaman Spora Başlanır?

Saç ekiminin tamamlanmasının ardından spor yasağı getirilir. Fakat spor yasağı uzun bir süreci kapsamaz. Saç köklerinin şekillenmeye başladıktan sonra spor yapılabilir. Saç köklerinin kullanılan yönteme göre farklı zamanlar içinde şekillendiği görülmektedir. Fakat ortalama 1 ay spor yapılması yasaklanmalıdır. Sizi terletecek her şeyden uzak durmalısınız. Spor ve benzeri ter atma faaliyetleri 1 ay tercih edilmemelidir. 1 ayın sonunda saçlarınız köklerini belli etti ve şekillenmeye başladıysa artık küçük spor faaliyetleri ile başlayabilirsiniz. Hafif empoda koşular, günlük yürüyüşler başlangıç için yapılabilecek sporlardandır. 15 günlük süreyle bu sporlar ile hayatınızı sürdürmeniz ardından daha ağır sporlara da devam edebileceğinizi bilmelisiniz.

Futbol için en az 1.5 ay zaman geçmesi beklenmelidir. Çünkü sert bir şekilde topun başınıza çarpması kökleri öldürebilecek bir hamle olur. Bu yüzden başınızı sert cisimlerden korumalı özellikle de futbol oynamamalısınız. 1.5 ay sonunda futbol ve benzeri top ile gerçekleşen spor hareketlerinizi yapabilirsiniz.

Yüzmek için de aceleci davranmayın. En az 1 aylık süreci tamamladığınızdan emin olduktan sonra yüzmeye başlayabilirsiniz. Fakat özellikle de havuzlar için hijyen kurallarını sağladığından emin olmalısınız. Kirli sular saç köklerine zarar verebilir. Temiz suya sahip olan havuz ve denizlerde yüzme sporu gerçekleştirmeniz saçlarınızı herhangi bir mikroptan koruyacak ve saç ekiminize zarar vermeyecektir. Aksi hallerde pis ve mikroplu sular saç köklerine temas ederek saç ekiminize zarar verir.