Saç Ekimi Sonrası Sivilcelenme

Saç ekimi yaptırılmasndan sonraki süre içerisinde karşılaşılabilecek en büyük yan etkilerden birisi de sivilcelenme sorunudur. Saç ekimi yapılmasından sonra ki süre içerisinde donör alanında meydana gelen sivilcelenme problemi bir sorunu  geçici bir durum gibi görünse de doktorunuzdan her zaman bilgilendirme ile gerekli tavsiyeleri almalısınız. Saç ekimi sonrasındaki meydana gelen sivilcelenme problemi operasyonun yapılmasını takip eden 3 ay içerisinde donör bölge içerisinde ya da ekim yapılmakta  olan alanda meydana gelmektedir.  Saç ekimi sonrası sivilcelenme meydana gelmesinden korkmayın. Bazı uzmanlara göre bu gayet normal olarak karşılanmaktadır. Sadece tedbir almanız ve gerekli işlemleri uygulamanız gerekir. Sivilcelenmeden değil sivilcelenmeye karşı tedbir almamaktan korkmalısınız.

Saç ekimi sonrasındaki sivilcelenme neden meydana gelir ?

Saç ekimi sonrasındaki meydana gelen sivilcelenme  problemin genel olarak saç derisi altında kalmış kıl köklerinin boy vermeye çalışması ve deri üzerinde tekrar yerini alma çalışmasından ötürü meydana gelmektedir.  Genellikle saç ekimi sonrasında meydana gelen sivilcelenme durumu kesinlikle endişe duyulması gereken bir bir şey değildir. Deriye olan yoğun baskılar ile kıllanma çalışmalarının vücutta gösterdiği yan etkiden kaynaklı sivilcelenme ile karşılaşılır. Cilt bakımlarınızı daha iyi yaparak bu yan etkileri ortadan kaldırmanız mümkündür. Cilt bakımında akneye karşı losyonlara ağırlık vermeniz saç ekimi sonrası sivilcelenmeyi engelleyecek bir etki gösterir.  Saç ekimi sonrasındaki sivilcelenme, donör bölgede ortaya çıkmış sivilceler ekim yapılan bölgedeki  sivilcelenme olarak iki ayrı şekilde meydana gelmektedir.

 

Donör Bölgede meydana gelen saç ekimi sonrası sivilcelenme

Donör bölgede meydana gelen saç ekimi  sonrası sivilcelenme operasyondan 1 ay sonra süre içerisinde kendini gösterebilmektedir. Bu sebepten mütevellit donör bölge üzerinden alınan saç kökleri deri altında kalabilmektedir.  Böylelikle operasyondan sonraki süreçte özellikle donar bölgedeki iyileşme tamamlanmasını takip eden ilk 10 gün içerisinde donör bölgede deri altında kalarak uzamaya başlayan saç kökleri bir sivilce oluşmasına neden olmaktadır.


Ensede Sivilcelenme

Saç ekiminin ardından ense köklerinden saç örneği alınacağı için ense ve çevresinde de sivilcelenme meydana gelebilir. Ensede meydana gelen sivilceler patlatılmaya müsait olan türden sivilcelerdir. Sivilcelere el ile temas etmek kolay olduğundan ve sizi rahatsız edici boyutundan ötürü bunları patlatmak isteyebilirsiniz. Fakat ensede çıkan sivilcelerin asla patlatılmaması tavsiye edilmektedir.

Saç ekiminden sonra sivilceler ile mücadele

Saç ekimi sürecinin tamamlanması ile birlikte bir cildiye servisi ile iletişime geçebilirsiniz. Cilt doktorunuza durumu anlatıp yakın zaman içinde sivilcelenme beklediğinizi sebepleri ile birlikte anlatın. Ardından alanında uzman olan cilt bakımcınız ile birlikte önlemler alın. Bu önlemleri uygulamanız halinde sivilcelenme çok daha az derecede görülecektir. Yine de sivilcelenmenin önüne geçemediğiniz durumlarda cilt doktorunuz ile birlikte mücadeye devam etmelisiniz. Sivilcelenme meydana geldikten sonra doktorunuz bu sivilceleri inceleyip net bir teşhis koyacaktır. Sivilcenin somut olarak görülmesinin ardından uygulanan kremler ve haplarda değişiklik görülebilir. Bu şekilde mücadeleyi sürdürmeniz ve sivilceleri kısa sürede yok etmeniz mümkün olacaktır.

Sivilceler Tamamen Ne Zaman Geçer?

Saç ekiminin ardından çıkan sivilcelerin tam anlamıyla yok olması ve cildinizi rahat bırakması ortalama 2 aylık bir süreçtir. Saç ekimi gerçekleştikten 1 ay sonra ortaya çıkması beklenen sivilcelerin saç ekiminden 3 ay sonrasında etkisini yitirdiği görülmektedir. Yani ortaya çıkışı ve sona ermesi ortalama 2 ay gibi bir süre sonunda gerçekleşir. Kullanılan teknik ve yöntemler, doktorun tavsiye ettiği özel losyonlar ile bu süre kısaltılabilir. Genetik faktörler bu süreyi azaltan ya da uzatan bir etki gösterebilir.