Saç Ekimi Sonrası Saçların Çıkmaması

Saç ekimi operasyonu yaptıranların veya yaptırmayı düşünenlerin en çok merak ettikleri; saç ekimi sonrası saçların çıkmaması olasılığı var mı, ekilen saçlar ne zaman çıkar, ekilen saçlar dökülür mü? Her operasyon sonrası komplikasyonlar oluşabileceği gibi saç ekimi sonrası saçların çıkmaması söz konusu olabilir. Ekilen saçların çıkmamasında en önemli etken bu işlemin uzman olmayan kişilerce yapılmasıdır. Saç ekimi operasyonlarının Sağlık Bakanlığı tarafından onay almış yerlerde, tıp ve cerrahi diploması olan kişilerce yapılmalıdır.

Saç Ekimi Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Bu uygulama yapılmadan önce saç ekimi yaptıracak kişinin kronik veya sistematik bir hastalığının        ( şeker, tiroit gibi) olup olmadığı, kullandığı ilaçlar, kişinin yaşı ve alerjik durumlarının olup olmadığı önemlidir. Demir eksikliği var mı? Araştırılmalıdır. Bilindiği üzere demir eksikliği normal saç dökülmesine sebep olur, böyle bir durum söz konusu ise demir eksikliği tedavisi uygulanmalıdır.

On sekiz yaşından küçük olan kişilere saç ekimi operasyonu önerilmez. Oluşabilecek komplikasyonlar, tek uygulamada elde edilecek sonuçların yeterli olup olmayacağı, uygulamanın yapılacağı alanın büyüklüğüne göre alınması gereken donör miktarına bağlı olarak yeni çıkacak saçların sıklığı gibi konularda kişinin kendisi ile planlama yapılmalıdır. Beklentisi çok yüksek olan kişilere bu uygulamanın yapılması sakıncalı olabilir. Saç ekimi sonrası saçların çıkmaması sebeplerinden önce şok dökülme denilen durumu açıklayalım.

Saç Ekimi Sonrası Şok Dökülme

Saç ekimi sonrası yaklaşık iki hafta içinde ekilen saçların %80 dökülür, buna şok dökülme denir. Bir ay gibi bir zaman içerisinde yavaş yavaş oluşan bu dökülme saç ekimi yapılan kişilerin yaklaşık %99 unda görülür. Bu dökülme esnasında kökler kendilerini yenileyecek, canlılığı ve kalitesi yüksek saçların çıkmasını sağlayacaktır. Saçların tekrar çıkması 75 ila 90 gün gibi bir süreç alır. İlk çıkmaya başlayan saçlar seyrek ve incedir. Altıncı ayda ekilen saçların büyük çoğunluğu çıkar. Bir yılın sonunda ise saçların tamamı çıkar ve saçlar canlı, gür ve doğal görünümlüdür.

Şok dökülme sonrası ekilen saçların çıkmaması, saç ekimi sırasındaki uygulamalardan veya saç ekimi sonrası oluşan komplikasyonlardan ya da bakım ve destekleyici tedavinin eksik uygulanmasından kaynaklanır.

Saç Ekimi Sonrası Saçların Çıkmamasının Sebepler

  • Saç ekimi operasyonlarında doğru bölgeden, ensenin üst kısmından, donör alınması gerekir.
  • İlk 48 saat saç ekimi sonrası saçların çıkmaması gibi bir durumla karşılaşmamak için çok önemlidir. Çünkü saç kökleri ilk 48 saat içinde dokuya tutunurlar. Bu sebeple ilk iki günden sonra banyo önerilir.
  • İlk iki hafta dikkat edilmelidir. Saç ekimi yapılan bölge darbelerden korunmalıdır. Bu bölgenin herhangi bir çarpmaya maruz kalması saçın çıkmamasına sebep olabilir.
  • Saç ekimi sırasında köklerin dışarıda bekleme süresi ve bekleme sıcaklığı da önemlidir. Kökler üç saatten fazla dışarda kalmamalıdır, yeterince soğuk olmayan koşullarda beklerse canlılığını yitirmeye başlar.
  • Saç ekimi yapılan bireyin yaşı da etkilidir. Gençler yaşlılara göre saç köklerinin tutunmasında daha şanslıdır.
  • Saç ekimi esnasında köklerin canlı kısmından tutulması, köke zarar verir. Ayrıca kanal açılarak yapılan uygulamalarda, kanalın hacmi saç kökünün hacminden büyük olduğu için kökün dokuya tutunması daha zor olur.
  • Saç ekimi sonrası saçların çıkmaması sebepleri içinde belki de en çok dikkat edilmesi gereken husus dokuların enfeksiyon kapmamasıdır. Enfeksiyon köklerin canlılığını yitirmesine sebep olur.
  • Saç ekimi yapılacak bölgede saçlar tamamen dökülmüş ve buradaki deri çok incelmiş ise kan dolaşımı yetersiz olacağından saç kökleri canlılığını yitirebilir.
  • Saç ekimi uygulaması sonrası önerilen bakımlar ya da verilen ek tedavilere özen gösterilmelidir. Ayrıca sistematik rahatsızlıkları olan kişiler ilaçlarını düzenli olarak kullanmalıdır.