Saç ekimi sonrası ödem

Saç ekimi sırasında kişiye uygulanan anestezik ilaçlar ve serumla ekimin yapılacağı bölgenin uyuşmasının yanı sıra saç derisi ile kafatası arasında boşluk bırakılmasını amaçlanmaktadır. Bu şekilde derinin kabartılması ve işlemin doğru şekilde yapılması mümkün hale gelmektedir. Boşluk oluşturulması ile köklerin donör olan bölgeden kolaylıkla alınması ve ekiminin yapılacağı bölgeye aktarılması kolaylaşmaktadır. Bu sırada enjekte edilen sıvıların saç ekimi sonrası ödem oluşturması kaçınılmaz olmaktadır.  Ortalama olarak 10 gün süresince kafa derisinde oluşan ödem saç derisinde kalmaya devam etmektedir. Saç ekimi sonrasında istisnasız herkesin yaşadığı şişlik yani ödem sorunu operasyonun gerçekleştiği günü takip eden 3. ya da 4.gün itibari ile başlamaktadır. Sürecin normal bir parçası olarak kabul edilen şişlik 10 gün içerisinde ortadan kalkmaktadır.

Saç ekimi sonrasında ödem hangi bölgelerde görülür?

Saç ekiminin akabinde meydana gelen şişliğin temel sebebi ödemden kaynaklanmaktadır. Kafa derisine enjekte edilen serumla kolay saç ekilmesi için boşluk bırakması hedeflenmektedir. Bu şekilde greftler rahatlıkla toplanmakta ve ilgili alana ekilebilmektedir. Başarılı bir operasyon için bu şekilde ilerlenmesi gerekmektedir. Saç ekimi sonrası ödem görülen bölgeler yaygın olarak

 • Alın bölgesi,
 • Göz bölgesi olarak ifade edilmektedir.

Saç ekimi sonrasında şişlik kaçınılmaz şekilde gerçekleşmektedir. Operasyonun tamamlanmasının ardından 3 ya da 4 gün sonra başlayarak ortalama bir hafta içerisinde kaybolan şişliklerin kısa sürede ortadan kaybolması için bazı önlemler almak mümkündür. Genel olarak; üç gün süreli dinlenme, sırt üstü istirahat, 45 dereceli açı ile oturma, spor aktivitelerini askıya alma, verilen ilaçların aksatılmadan kullanılması ve bol su tüketimi önerilmektedir.

Saç ekimi sonrasında oluşan ödemi engellemenin yolları nelerdir?

Saç ekimi operasyonu sonrasında mutlak suretle şişkinlikler meydana gelmektedir. Ancak bu ödemi daha kısa sürede atmanın kişinin elinde olduğu belirtilmektedir. Sürecin bir parçası olan saç ekimi sonrası ödem şikayetini tam olarak önlemek mümkün olmasa dahi belirli hususlara dikkat edildiğinde daha kısa sürede ortadan kaldırmak mümkün olmaktadır. Bu hususlar şu şekildedir:

 • Saç ekimi operasyonunu takip eden 7 gün süresince yüzüstü uzanmak kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Sırtüstü uzanırken de belirli pozisyonlara dikkat edilmesi önerilmektedir.
 • Operasyonun gerçekleştiği ilk günün gecesi koltukta oturur vaziyette dinlenilmesi önerilmektedir. Sonraki günlerde sırtüstü yatılması tavsiye edilmektedir.
 • Yatağa tam paralel olmamak koşulu ile 45 derecelik açı ile dinlenilmesi beklenmektedir. Sırtı desteklemek için yastık kullanımı gerekmektedir.
 • Ekimin yapılmasını takip eden bir hafta süresince başın öne eğilmesi engellenmelidir. Bu şekilde alın, göz ve yüz bölgesindeki sıvıların ödem oluşturmasının önüne geçilebilmektedir.
 • Operasyon sonrasında ağırlık kaldırılması sakıncalı olmaktadır. Ağır eşya ya da nesnelerin kaldırılması şişkinliklerin artmasına ve ekilen saç köklerine zarar vermektedir.
 • Doktorum yazmış olduğu ilaçlar her ne olursa olsun belirtilen süre zarfında eksiksiz olarak kullanılmalıdır.
 • İlk üç gün süresince cinsel ilişkiye girilmesi tavsiye edilmemektedir.
 • İlk bir hafta yorulmaya sebep verecek aktivitelerin yapılması engellenmelidir.
 • Güneşin UV ışınlarına karşı korunma sağlanmalıdır.

Tüm bu hususlara dikkat edilmesi durumunda saç ekimi sonrası ödem oluşumunun daha kısa sürede geçeceği bilinmektedir.

Saç ekimi sonrası ödem için buz uygulamasının yapılması nasıl gerçekleşir?

Saç ekimi operasyonu sonrasında göz, yüz ve alın bölgesinde oluşan şişlikleri daha kısa sürede geçirebilmek için yapılacak bir diğer uygulama ödem oluşan bölgelere buz kompresidir. Belirlenen şiş bölgelere buz parçasının sürülmesi sureti ile şişkinliklerin önlenmesi mümkün olmaktadır. Doktorlarında tavsiye ettiği buz uygulaması ile saç ekimi sonrası ödem şikayetinden kurtulmak mümkündür. Yapılması gereken işlem şu şekildedir:

 • Bir parça buz alınarak oldukça ince beze sarılır.
 • Hazırlanan buz kütlesi şişliğin bulunduğu yüzeyde gezdirilir.
 • Yavaş hareketlerle masaj yapılan bölgede uygulama 3 ya da 4 saat ara ile tekrar ettirilir. Bu uygulama ile ödemin daha kısa sürede ortadan kalktığı ifade edilmektedir.