Saç ekimi sonrası çatlaklar

Saç insanı güzel gösteren en önemli aksesuardır. Bay ve bayanlar için de aynı durum söz konusudur. Saçlar stres, genetik nedenler, bazı rahatsızlıklardan dolayı dökülebilmektedir. Dökülmeden önce saç bakımına özen göstererek, doktor yardımı alarak dökülmesini engellememeye çalışılır. Bazı insanlarda yapılan bu uygulamalar tesir etse de bazılarında hiçbir etkisi olmamaktadır ve dökülmeye devam etmektedir. Bayanlarda saçın seyrek olması kötü bir görüntü vermektedir. Bayların bazılarına kellik yakışır fakat yine de saçın yerine tutmamaktadır. Gelişen tıp ilmi dökülen saçların yerine ekim teknikleri geliştirdi. Ekim teknikleri sayesinde saçın konforu tekrardan elde edilir. Ekim tedavisinden sonra hastaların birçoğunda ufak tefek bazı sıkıntılar yaşayabiliyor. Saç ekimi sonrası çatlaklar bu sorunlardan bir tanesidir. Çatlaklar hastalarda farklı boyutta gözükmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Çatlaklar Neden İleri Gelir?

Saç ekimi sonrası çatlaklar ilk başta hastaları korkutabilir. Fakat zaman içerisinde durum düzelmektedir.  Çatlaklar, saç ekimin gerçekleştirildiği bölgede küçük kanallar şeklinde içinde saç kökü bulunmayan irili ufaklı kanallardır. Saç ekimi cerrahi bir operasyondur. Bu operasyon sırasında ekimin gerçekleştirileceği bölgede saç köklerinin ekileceği delikler ve kanallar açılır. Açılan bu deliklerden ve kanallardan cerrahi bir durum olduğundan kan sızıntıları yaşanmaktadır. Kan sızıntısı olacağından dolayı bir hafta öncesinden aspirin, alkol gibi kanı sulandıran ve incelten hiçbir şeyin kullanılmaması gerekir. Kullanılırsa kan sızıntısı beklenenden fazla olabilir. Ekim yapılan alanın operasyondan sonraki 3 gün içersinde yıkanması, su değdirilmesi yasaktır. Kanamanın olduğu bu bölge su ile temizlenememektedir. Derinin üzerine sızan ve temizlenemeyen kanlar pıhtılaşır ve kabuklanmalara neden olur. Kabuklanmalar aslında yapılan tedavinin doğal seyrinde görülen şeylerdir. Kanın kabuklanması alandaki deriyi gerer. Gerilmeler zamanla deride çatlamaların oluşmasına sebep olur.

Saç Ekiminden Ne Kadar Sonra Çatlaklar Oluşur ve Ne Zaman Geçer?

Saç ekim operasyonundan sonraki 3 gün bölge yıkanmaz ve temizlenmez. Saç ekimi sonrası çatlaklar da genellikle 3.günden itibaren görülmeye başlar. Aslında vardır fakat 3.günden itibaren daha belirgin olarak fark edilir. Hastayı rahatsız edecek kadar belirginleşip yoğun görülmeye başladığı süre ise 5 ile 8.gün arasıdır. Aslında ilk 8 gün içinde görülen çatlaklar birçok hastada görülen bir sıkıntıdır ve tedirgin olmayı gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Çatlak problemi kendiliğinden geçmektedir.

İlk yıkamaya başladıktan sonra rahatlama hissedilir. Günlük yıkama kuralına uyulduğu sürece 10 ile 12 gün arasındaki bir süre içerisinde çatlaklar geçmiş olur.  Çünkü yıkandıkça kabuklanmalar yumuşayacak, deriden temizlenecek, deri rahatlayacak ve gerilmeler bitecek ve böylece normal yumuşaklığına dönen deri normal görünümüne dönmeye başlayacaktır. Saç ekim sonrası çatlaklar 2 haftalık süre geçmesine rağmen normal görünümüne dönmediğinde saç ekim uzmanına danışmak gerekir. Derinin yumuşatılması için duruma göre krem veya losyon tavsiye edebilir.

Saç Ekim Sonrası Çatlakların Geçmesi İçin Ne Yapılmalıdır?

Yukarıda anlatıldığı gibi saç ekim sonrası çatlaklar iki haftalık süre içinde kendiliğinden geçmektedir. Çatlakları önlemek veya daha çabuk geçmesi için yapılması gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Operasyon sonrası için uzmanın saç ekim uzmanın verdiği ilaçlar düzenli kullanılmalı
  • İlk yıkama gününe kadar ekim alanı güneş ışığı, su, yağmur ve kardan korunmalı
  • İlk yıkamadan sonraki 10 ile 15 günlük zaman zarfındaki günlük yıkamalarda uzmanın verdiği losyon dikkatlice uygulanmalıdır. Uygulayıp 45 dakika beklenmeli
  • Günlük yıkamalarda şampuanın deriden arındığına emin olunmalı
  • Çatlaklar uzun süre sürer ve derin olursa uzmandan destek alınmalı ve ilave krem veya losyon kullanılmalıdır.