Saç Ekimi Orijinal Gibi Olur Mu?

Saç ekim işlemi esas olarak, fazla saçlı deriden alın saçın dökülen ve seyrek görünen kısımlara nakil işlemidir. Bu nedenle saç ekimi orijinal gibi olur mu diye merak ediyorsanız, evet olacaktır. Kendi saçınız nakil olduğu için orijinal gibi olacaktır, fakat dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken bazı noktaları vardır. Öncelikle bilmeniz gereken her saç ekimi gür bir şekilde olmaz. Saçlarınız zaten fazla yoğun değil ise, saç ekimi sonrasında önceki saçlarınızın yoğunluğundan daha fazla saç beklemeyin. Saç derinizin ense kısmınızda bulunan saç miktarı fazla ise yoğunluğu az olan dökülmeye müsait olan ön taraflarına ekilmesi yapılır. Doktorunuz da saçlarınızı incelediğinde size en doğru sonucu söyleyecektir. Bazı saç derileri saç kökleri az olduğu için saç ekimine uygun değildir. Uzman bir hekim size saç tipinizi, saç ekimi sonrasında nasıl görüneceğini, ya da saçlarınız uygun değilse saç ekimi operasyonunu iptal etme gibi seçenekler sunacaktır. Son zamanlarda uzman hekimlerce kullanılan bir saç ekim tekniğinde FUE göğüs ve sırt bölgesindeki kıllardan alım yapılabilmektedir. Fakat alanında uzman kişilerce yapılması gereken teknik için araştırma yapmalısınız.

Saç Dökülmesi Genetik Midir?

Saç ekimi operasyonuna gelen birçok hastada karşılaştığımız manzara ne yazık ki böyle idi. Ailenizin saç tipi seyrek, ince telli, koparak dökülmeye müsait ise saç dökülmeniz genetiktir. Bu durumda siz ne yöntemi denerseniz deneyin yine saç ekimi sonrasında çok gür saçlarınız olmaz, sadece dökülen kısmı kapatmış olursunuz bunu bilmenizde fayda var. Saç dökülmeniz genetik ise, genetik tabi ki değiştirilemez fakat yediklerinize içtiklerinize, sağlığınıza dikkat ederseniz dökülmeyi en aza indirmiş olursunuz. Bu öneriler gibi sizde saç dökülmeniz genetikse önlemleri saçlarınız fazla dökülmeden alabilirsiniz. Ya da her türlü önlemi aldınız, hala dökülüyor ve bu durumdan mutsuzsanız saç ekimi yaptırabilirsiniz. Saç ekimi orijinal gibi olur mu, diye bir sürü hasta sorular sormaktadır. Doktorunuz sizi saç ekimine uygun veya değil olarak ayıracaktır.

Saç Dökülmesini Engellemek İçin Yapılabilecekler

1)Saçlarınızı dışarıdan beslediğiniz kadar, yağ maske gibi karışımlar uyguluyorsanız birde içerden beslemeye çalışın. Çinko, bakır, magnezyum, omega 3, biotin gibi vitaminler saçın sağlıklı olmasını ve uzamasını sağlar. Bu vitaminler vücudunuzda yeteri kadar bulunmadığı için de saçlarınız dökülüyor olabilir. Bir doktora görünüp şikâyetinizi anlatıp size tahlil yapmasını isteyebilirsiniz. Zaten saç dökülmesi için doktora başvurduğunuzda doktorun ilk yapacağı sizi tahlile göndermektir. Bu sayede vücudunuzdaki eksik vitaminleri görebilir, dışarıdan takviye almanızı sağlayabilir.

2)Balıkta bolca bulunan balık yağı beyin sağlığı için çok önemlidir. Beyin için önemli olduğu kadar saçların da uzamasını güçlenmesini sağlar. Tırnakları saçları daha güçlü hale getirir. Haftada en az 3 kez balık tüketmelisiniz.

3)Beslenme düzeninizi gözden geçirin. Beslendiğiniz düzen vücudunuzun ihtiyacını karşılıyor mu araştırın. Günlük almanız gereken protein, yağ, karbonhidrat değerleri kişiden kişiye değişir. İnternetten bulabileceğiniz ya da telefonunuza indirebileceğiniz programlar sayesinde bu değerleri kolayca bulabilirsiniz. Sonrasındaki adım ise, işlenmiş gıdaları az doğal gıdaları çok tüketmeniz gerektiğidir. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler, meyveler, kuruyemiş gibi gıdaları bol tüketmeye çalışın, saçlarınızın sağlıklı olmasına destek olur.

Sağlığınıza dikkat ettiğinizde vücudunuzdaki problemlerin yavaşça azaldığını fark edeceksiniz. Saçlarınızın dökülmesi azalacaktır. Saçlarınıza dikkat etmezseniz, ilerleyen yıllarda saç ekimi operasyonu yaptırmanız gerekecektir. Saç ekim operasyonları başarılı geçmekte birçok hasta sonuçtan memnun olmaktadır, fakat saç ekimi orijinal gibi olur mu diye tereddüt ettikleri de bir gerçektir.