Saç ekimi işleminde aylara göre ilerleme nasıl olmaktadır?

Saç ekimi işlemi sonrası ilk 1 sene boyunca iyileşme süresi oluşmaktadır ve bu süreç bazı dönemlerden geçmektedir. Her dönemin kendine ait özellikleri olduğu için bilinmesi gereken noktalar da mevcuttur. Saç ekimi işlemi sonrası doktorun verdiği tavsiyelere uymanız halinde bu sürecin daha da hızlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Verile tavsiyelerin hepsi saçlarınızın daha hızlı ve sağlıklı çıkması için verilmektedir. İşlem bittikten sonra sizin de dikkat etmeniz gereken noktalarla birlikte süreci en aza indirmeniz gerekmektedir. Saç ekimi sonrası sadece işlem ve operasyondan ibaret olmadığı için düzenli bakımı, günlük solüsyonların kullanımı gibi birçok madde mevcuttur.

Saç ekimi işlemindeki süreç genellikle 4 dönemde incelenmektedir. Bu dönem ise; ilk 3 gün, 1 hafta, 1 ay ve 3 ay olarak bilinmektedir. Tüm bu dönemleri sizde araştırarak inceleyebilirsiniz. Saç ekimi uygulamasındaki süreçler genellikle aşağıdaki gibi olurken bazı zamanlarda kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

İlk 3 gündeki iyileşme süreci

İyileşme süreci olarak belirlenen bu dönemde, saç ekimi yaptıran kişinin evde dinlenmesi gerekmektedir. Genellikle ilk 3 gün ağrı ve zonklama gibi şikâyetler gelse de geçici bir sorun olduğu için ağrı kesicilerle birlikte bu problem çözülebilmektedir. Ense bölgeniz bandajlı olacağı için ilk 3 gün boyunca pansumana gidebilirsiniz. Genellikle saç ekimi işlemlerinde ensede alınan örneklerle birlikte saç yenilenmektedir. Bu nedenle başınızın hiçbir yerle temas etmemesi gerekmektedir ve yüz üstü yatmanız gerekmektedir. İlk 3 gün dinlenme ve iyileşme süreci olduğu için çok fazla dikkat etmeniz gereken noktalar mevcuttur. Kesinlikle duş almamalısınız, terlememelisiniz, cinsel ilişkiye girmemelisiniz, sigara gibi kötü alışkanlıklarınızı içmemelisiniz ve tamamen yemek yiyip dinlemeniz istenmektedir.

  1. hafta ve kabuklardan kurtulma süreci
  2. gün itibariyle saçınızı ılık su yardımı ile yıkayabilirsiniz. İlk yıkamanın önemi yüksek olduğu için genellikle doktorunuz ile gerçekleştirilmesi önerilmektedir. Bu konuyla ilgili doktorunuz size de bilgi verecektir. Ense bölgenizdeki bandaj çıkmış olacaktır ve daha rahat hareket etmeye başlayacaksınız. Bununla birlikte saç diplerinizde oluşan kabukların tamamen iyileşmesi gerekmektedir. Genellikle saç ekimi yaptıran kişilerin saç dipleri yara gibi gözükmektedir. Bu sorun ilk 1 hafta içerisinde ortadan kaybolacaktır. Bunların yanı sıra sigara ve alkol kullanım yasağı hala devam etmektedir. Risk oluşturabilecek aktiviteler önerilmemektedir. Sonuç olarak şapka ile birlikte günlük yaşamınıza adapte olacağınız bir dönemdir.
  3. ay ve şok dökülme süreci

Bu dönemde ekilen saçların hepsi dökülmeye başlar ve bu noktada korkmamanız gerekmektedir. Şok dökülme süreci olması gereken en önemli dönemlerden biridir. Bu dönemde bazen başınızda uyuşmalar hissedebilirsiniz fakat kafanızı takmanıza gerek yoktur. Saçlar dökülmeye başladığı için ufak ufak saç çıkışları da başlamaktadır. Bu dönemde dikkat etmeniz gereken birçok konu mevcuttur. Terlemeniz ve riskli sporlar yapmanız yasaktır. Hava çok sıcaksa güneşe çıkmamanız gerekmektedir. Başınıza darbe almamanız gerekmektedir. Denize ya da havuza hala giremeyeceksiniz. Yine günlük bakımınıza önem vermelisiniz ve doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız.

  1. ay ve saçların uzamaya başlama süreci

Dökülme süreci ile başlayan saçların uzaması genellikle 6 ay ve 1 sene içerisinde tam anlamıyla çıkmaktadır. Bu dönemde bazı saçlar kıvırcık şekilde çıkabilir fakat 1 sene içerisinde tam anlamıyla istediğiniz gibi saçlarınız olacaktır. Saçların da adapte olması için biraz zamana ihtiyacı vardır. Tüm bu süreçler genel itibariyle çoğu kişi tarafından yaşanmaktadır fakat kişiden kişiye değişiklik gösterdiği için daha kısa ya da daha uzun bir süreç de yaşanabilir.