Saç ekimi için kel olmak gerekir mi?

Saç ekimi işlemi için kel olmayı beklemeniz gerekmemektedir. Saçlar genellikle yanlardan ya da yukarıdan açılmaya başladığı an saç ekimi yaptırabilirsiniz. Bu işlemde önemli olan tek şey ensedeki saçların verimli olup olmamasıdır. Yapılan araştırmalara göre erkekler saçlarının tamamen dökülmesini bekleyip saç ekimi yaptırmak istemektedir fakat bu düşünce tamamen yanlıştır. Saçlarınızın dökülmeye başladığı andan itibaren bu işlemi yapabilirsiniz.

Saç ekimi nasıl yapılmaktadır?

Doktorun tercih ettiği uygulamaya göre kişinin dökülmemiş bölgelerindeki saçlar analiz edilmektedir. Dökülmenin oluştuğu yerler hazırlandıktan sonra saç kökleri teker teker toplanmaktadır. Tüm saç kökleri toplandıktan sonra ayrılma işlemine geçilmektedir. Kökler kendi içinde de ayrıldıktan sonra ekim işlemi yapılmaktadır. Ekim yapılırken dikkat edilmesi gereken tek şey açılacak olan kanallardır. Bu nedenle uzman bir doktor tarafından bu işlemin yapılması gerekmektedir. Saç ekimi yöntemine karar verdiyseniz işlemi yaptıracağınız doktoru iyi araştırarak başvuru yapmanızda fayda vardır.

Saç ekimi işleminde hangi teknikler uygulanmaktadır?

FUE, en yaygın ve herkes tarafından kullanılan bir tekniktir. Bu tip saç ekiminde, saçlar bir bölgeden özel borularla alınarak ekilecek yere nakledilmektedir. Bu saç yöntemi ile herhangi bir olumsuzluk ya da yara izi kalmamaktadır. Saç ekimi işlemlerinde yan etkiler ve zararlar oluşmaktadır fakat geçicidir.

Saç ekimini kimler yaptırabilir?

22 yaşını dolduran herkes saç ekimi yaptırabilmektedir. Sadece erkekler değil aynı zamanda kadınlar da saç ekimi yaptırabilir. Saç dökülmesi ve kellik yaşayan herkes tarafından yapılması mümkün bir sağlık yöntemidir. Genetik olarak hormonlarla geçen bu problem, zamanla saçların güçsüzleşerek yok olmasına neden olmaktadır ve erkeklerin dış görünüşünü tamamen değiştirmektedir. Bu nedenle psikolojik bir etkisi de vardır. Eğer durum sizi etkileyecek kadarsa kesinlikle saç ekimi işlemini yaptırmanız gerekmektedir. Bu zamana kadar yaptıran kişilerde herhangi bir zarar görülmediği için sağlıklı bir tedavi şekli olarak bilinmektedir.

Saç ekiminden sonra dikkat edilecek noktalar nelerdir?

Saç ekiminden sonra dikkat edilmesi gereken tüm noktalar gün, ay ve yıl olarak dönemlere ayrılsa da genel itibariyle dikkat edilmesi gereken noktalar mevcuttur. Bu maddelerin hepsi aşağıdaki gibidir.

  • Saç ekiminden sonraki ilk 3 gün terlememeniz gerekmektedir. Yürüyüş, koşu, spor ve terleyebileceğiniz başka bir aktivite yapmamalısınız. Ter, saç köklerinize zarar vereceği için dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biridir.
  • Belirli bir güne kadar duşa girmemelisiniz. Duş almaya başladıktan sonra ise ılık su ile duş almalısınız. Saçlarınızı kurutmak için kendi haline bırakmalısınız ve saç kurutma makinesi ya da havlu kullanmamanız gerekmektedir. Ayrıca çok soğuk ya da çok sıcak bir ortamda bulunmamanız gerekmektedir.
  • Bir süre boyunca saçlarınızı kestirmeniz yasaktır. 1,5 aydan sonra saçlarınızı kestirebilirsiniz. Bu konuyla ilgili doktorunuzla görüşmeniz önerilmektedir.
  • Uyuyacağınız zaman yüz üstü yatmanız gerekmektedir. Saç diplerinizin zarar görmemesi adına sırt üstü yatmanız yasaktır. Bu nedenle yatış şeklinize dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Güneş ışınlarına karşı başınızı her zaman korumanız gerekmektedir. İyileşme süreciniz tamamlandıktan sonra herhangi bir problemle karşılaşmamış olacaksınız.
  • Özellikle ilk 10 gün boyunca başınızda sürekli kaşıntı hissedeceksiniz fakat kaşımamanız önerilmektedir. Herhangi bir kanamaya ve enfeksiyon kapmaya neden olabilirsiniz.
  • Cinsel birliktelik, alkol, sigara, kahve ve çay gibi alışkanlıklarınızdan bir süre uzak durmalısınız.
  • Doktorunuzun verdiği bütün ilaçları ve solüsyonları kullanarak iyileşme sürecini hızlandırmalısınız.

Tüm bu noktalara dikkat ettiğiniz sürece en kısa zamanda saçlarınız eski görünümüne kavuşacaktır.