Saç Ekimi Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Sağlık sektöründe son dönemler sıkça tartışılan konulardan birisi de saç ekimi gerçekten işe yarıyor mu konusudur. Saç ektirmek ancak gerçekten vereceği paraya değip, değmeyecek olduğunu anlamak isteyen kişiler, özellikle internet siteleri üzerinde bu tür sorulara yanıt aramaktadır. Forum siteleri ya da sosyal medya siteleri üzerinde yapılan yorum ya da tavsiyeler, daha çok olumsuz olarak görülebilmiş olsa da, saç kim tedavisi için işinin ehli doktorlara gidilmesi tavsiye edilmektedir. Deney ve testler sonucunda karar verilen saç ekim tedavilerinde, saç köklerinden alınan donör, kafa üzerindeki boş olan bölgelere uygulanmakta ve gerçek anlamda yeni saçların çıkması sağlanmaktadır. Kişilerin yaşı, tedavi çeşitleri ve seans aralıklarının oldukça önemli bir etken olduğu saç ekim işlemlerinde, bunun yanı sıra tedavi süreçlerindeki bakımlarda oldukça önemlidir. Belirtilen süreç içerisinde saçlara herhangi bir boya ya da jöle gibi maddelerin kullanılmaması, düzenli olarak yıkanması ancak yıkama esnasında fazla basınç uygulanmaması gibi durumlarda, saç ekiminin oldukça etkili olduğu gözlemlenmektedir.

Yapılan Saç Ekimi Sonrası Mevcut Saçlar Dökülür Mü?

Hangi hastane ortamında ya da doktorlar tarafınca yapılırsa yapılsın, saç ekimi sonrası mevcut saçlar dökülür mü sorusunun cevabı evet olacaktır. Ancak sanılanın aksine ekim tedavilerinden sonra yaşanabilecek olan saç dökülmesi, herhangi bir olumsuz durum ya da tedavinin hatalı olduğunu göstermemektedir. Uzman doktorlar tarafınca sıkça açıklanmakta olan tedai sonrası saç dökülmesi için şok dökülme adı verilmektedir. Kişilerin saç tipine ve bakım özelliklerine göre değişmekte olan şok dökülme durumları, genellikle ekim tedavisinin ardından 1 ile 2 hafta arasında görülebilmektedir. Ancak bu süreçlerde bazı kişilerde daha erken ya da geç olabilmektedir. 1 ile 2 hafta arasında başlayan şok saç dökülmeleri ise genel olarak 2 ve 3 ay sonunda tamamlanmaktadır. Şok dökülme dönemleri için tedaviyi gerçekleştirecek olan uzman doktordan yardım alınması gerekmekte ve saç bakımı işlemleri için bu kurallara uyulması gerekmektedir. Doktorunuzun belirlediği ve sizin saç yapınıza göre en uygun olan saç şampuanının kullanılmasına dikkat etmeniz gerekir. Bunun yanı sıra en önemli durumlardan birisi de iyileşme sürecinde alkol ya da sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durulmasıdır. Özellikle sigara tüketimi, kişilerin ciltlerinde farklı hastalıkların oluşmasına yol açmakta ve bu ciltlerde, saçlara direkt olarak etki edebilmektedir. Ayrıca düzenli uykuya özen göstermesi gereken hastaların, beslenme alışkanlıklarını düzene sokmaları ve günlük 3 öğünün atlanmadan beslenmelerine özen göstermeleri de oldukça önemlidir.

Saç Ekimi Sonrası Yeme İçme Düzeni

Her tedavi sonrasında olduğu gibi saç ekimi sonrası yeme içme konularında da alkol tüketiminden uzak durulması oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra saç ektiren kişilerin belirli dönemler içerisinde beslenmek adına hamburger ya da aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmaları da önemlidir. Saçların daha düzenli olarak büyümesi adına gerekli olan işlemlerden birisi de saçların en iyi şekilde beslenmesi gelmektedir. Saçları beslemek için ise fıstık, badem, fındık, leblebi ve ceviz gibi kuruyemişleri tüketmeye özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu sayede saçların daha kısa süre içerisinde beslenmesi sağlanmakta ve yeni çıkacak olan saç köklerinin de etkili oranda belirginleşmesi mümkün hale getirilmektedir. Ayrıca C vitamini ve E vitamini ile beslenmesi gereken hastaların çilek, kivi, ıspanak, avokado, şalgam, enginar, yumurta ve çavdar ekmeği gibi besinleri tüketmeleri de şiddetle tavsiye edilmektedir. Bu işlemler sonrasında uygulanan tedavilerin etkisi, en kısa süre içerisinde insanlar üzerinde görülmektedir.