Kimler saç ekimi yaptırabilir?

Yeni nesil saç ekiminde eski suni yöntemler kullanılmadığından ekilen saç kesilebilir, şekil verilebilir, taranabilir ve boyanabilir. Kısaca kişi normalde saçlara yapılan tüm işlemleri ekilen doğal saçlarında da yapabilir. Saç ekim işlemi elbette sadece erkeklerde değil kadınlarda da yapılmaktadır. Kadınlarda da erkeklerdeki gibi başın ön kısmındaki bölümlerin özellikle yanları ve şakak kısmından arkaya doğru ilerleyen saç dökülme şekli vardır. Bu tip vakalarda da tıpkı erkeklerdeki gibi saç ekimi yapılabilir. Saç ekimi estetik görünümünün yanında yaz aylarında güneş ışınlarından koruma kış aylarında soğuktan koruma gibi sağlık açısından birçok faydası vardır.

Erkeklere yapılan estetik uygulamalarının başında saç ekimi uygulaması gelir. Saç ekimi operasyonları dikiş olmadan, iz olmadan ve kanama olmadan yapılmaya çalışılmaktadır. Bu durum operasyon sırasında yapılan anesteziye bağlıdır. Uzman kişi cildin kanama noktalarını iyi bildiği için kılcal damarlara verilen anstezik maddelerle damarlar büzüştürülür ve kanama olmaması sağlanır. Dikiş atılmadığından kesmeli bir işlem değildir. 0,7 veya 0,8 gibi ince iğne uçları ile kökler dışarıya alınır. Saç köklerinin dışarıya alınması 1mm’nin altında aletlerle yapıldığı için kanama ve iz olmamaktadır. FUE yönteminde saç köklerinin alındığı bölgede ameliyat izine bağlı, doku kaybına bağlı, doku kesmeye bağlı ya da dikiş izi olmaz. Diğer bir özelliği ise ekilen saçlar genellikle birli, ikili ve üçlü kökler olduğu için özellikle ön kısımlarda birli arkalara doğru ikili ve üçlü kökler olduğu için doğal saç olarak saçlar çıkar ve büyür. Ve o saçların ekim olduğunda anlaşılmaz. Ekim yerlerinde köklerin küçük olmasından dolayı fark edilen bir yara izi ortaya çıkmaz.

Saç ekimi erkek ve kadınlara uygulanabilen bir yöntemdir. Özellikle saç dökülmesi sorunu erkeklerde çok daha fazla görülmesinden dolayı ve erkeklerin görünümlerini doğrudan etkilemesinden ötürü toplum içinde erkeklere yapılan bir işlem olarak görülmekte olup bayanlarda da görülebilen saç dökülme problemlerin saç ekimi rahatça uygulanabilmektedir. Saç ekim yöntemleri fut ve fue olarak ikiye ayrılır. Fut yöntemi yaklaşık 6-7 sene önce kullanılan ense bölümünden kesilmek suretiyle parça alınarak seyrekleşen alana yerleştirilmesi tekniğidir. Bu yöntemde kesilme işlemi olduğu için ensede iz kalması ve iyileşme süreci oldukça uzundur. Yeni kök transferi olarak bilinen fue yöntemi ile işlem hem hızlanmış hem de kolaylaşmıştır. Saç ekimi gelişimini tamamlayan bireylerde saç dökülme hızı ölçüldükten sonra eğer uygunsa hemen yapılmaya başlanabilir. Saç dökülmesi hızlı ise öncelikle bu hızı düşürecek medikal yollara başvurarak belli bir seviyenin altına indikten sonra saç ekim işlemi gerçekleştirilir. Yine aynı şekilde eğer kişinin saç derisinde egzama, saç kıran vb. bir hastalık varsa önce dermatolog tarafından tedavi edilir ve sonrasında saç ekim işlemine geçilir. Saç ekimi yapılacak kişinin ağır derecede kalp rahatsızlığı var ise önce bir kardiyologdan onay alınır ve sonra saç ekim işlemi gerçekleştirilir. Kişi saç ekimi için uzmandan görüş almak istediğinde hekim, kişinin parametrelerini değerlendirir. Kişinin saç patern yapısını inceler. Bu incelemelerde saçın kalınlığı, ense bölgesindeki sıklığı ve saç kökü kuvveti önem arz eder. Bu parametrelerin her birini değerlendirerek kişiye özel saç ekim planlaması yapılır. Bu süreçte saç dökülme döneminin en ağır olduğu zaman belirlenerek işlemden maksimum verimi almak için bu dönemde saç ekimi gerçekleştirilir. Otuz iki ve otuz dört yaşına kadar saç dökülmesinin çok hızlandığı araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur. Bu yaşa yakın kişilerde saç dökülmesinin durması ya da yavaşlaması beklenebilir.