Hindistan Cevizi Yapının Faydaları Nelerdir?

Pek çoğumuz için oldukça egzotik bir meyve olan Hindistan cevizi şu son zamanlarda oldukça yaygınlaşmıştır. Hindistan cevizi palmiyegiller familyasından tropik bölgelerde yetişen meyvesi yenen bir palmiye türü olup 6-12 yaşları arası meyve vermeye başlar. 50 yıl kadar ürün verir. Ağacı 100 yıla kadar yaşar. Genellikle kurulmuş meyvesi toz hâlinde satılır, sert kabuğunun altında hindistan cevizi sütü denen yoğun sıvı bulunur.

 

Hindistan cevizi çok besleyici, güçlendirici ve şişmanlatıcı bir besindir. Yüksek oranda fakat kolayca sindirilebilen yağ içerir. Vücut bu yağdan diğer yağlara nazaran daha kolay yararlanır. Hindistan cevizi yağı bütün dünyada özel bir ilgi görür. Pasifik Adalarında hindistan cevizi yağı yaşam ağacı olarak adlandırılır.  Anne sütünde bol bulunan laurik asit içerir ve antioksidan Polifenollerce zengindir.

 

Faydaları

 

 • Hindistancevizi yağında bulunan yüksek miktardaki doymuş yağ asidi oranı ilk etapta yanlış bir anlamaya yol açarak yağın kalp için iyi olmadığını akla getirebilir. Ne var ki; bu yanlış anlamanın tam aksine, %50 oranındaki laurik asit ihtiva ederek yüksek tansiyon, yüksek kolesterol seviyesi de dâhil olmak üzere çeşitli kalp problemlerinin önlenmesine yardımcı olur.

 

 • Hindistancevizi yağı tüketmek sindirime yardımcı olur ve bu sayede “Irritabl Bağırsak Sendromu” da dâhil olmak üzere mide ve sindirim ile ilgili birçok rahatsızlığın ortaya çıkmasını engeller.

 

 • Hindistancevizi yağı bağışıklık sistemini güçlendirir; çünkü içerdiği lipidler, laurik asit, kaprik asit ve kaprilik asit; antifungal (mantar önleyici), antibakteriyel, antiviral (virüs önleyici) özelliktedir.

 

 • Hindistancevizi yağı yapısındaki laurik asit ve kaprilik asit sayesinde tüm bakteri ve virüslerle mücadelede eşsiz bir şekilde etkinlik gösterir. Özellikle Kaprilik asit muhtelif mantar hastalıklarını yok edici gücü ile bilinir.

 

 • Hindistancevizi yağı, gribal enfeksiyon, kızamık, herpes, hepatit, SARS ve diğer birçok hastalığın nedeni olan virüslere karşı direnç sağlar.

 

Hindistan Cevizi Yağı ve Güzellik Bakımı

 

 • Makyaj temizleyici: Elinizde eriteceğiniz bir miktar yağ ile yüzünüze yapacağınız dairesel masajla tüm makyaj kalıntılarını çözebilirsiniz.
 • Ağız kokusu: Hindistan cevizi yağı  antibakteriyel özelliklere sahip olduğundan dolayı bu alanda iyi bir seçimdir. Bir tatlı kaşığı hindistan cevizi yağını su ile karıştırıp gargara yapabilirsiniz.
 • Vücut nemlendirici: Özellikle kuru bir cilde sahipseniz kuruluktan kaynaklı ince çizgilerin ve pul pul dökülmelerin önüne geçebilirsiniz.
 • Tırnak besleyici: Kırılmaya meyilli zayıf tırnaklara sahipseniz her gece yatmadan bir miktar hindistan cevizi yağı ile masaj yaparak daha hızlı ve güçlü uzayan tırnaklara kavuşabilirsiniz.
 • Karın çatlakları: Anne adaylarının en büyük sorunu olan çatlak için alınabilecek en doğal önlem olan hindistan cevizi yağı çatlakların oluşumunu engelleyebilir ya da görünümünü soldurabilir.
 • Gözaltı kremi: Gece yatmadan önce uygulayacağınız az bir miktar hindistan cevizi yağı ile gözaltlarınız için gerekli nemi sağlarken ince çizgi ve torbaların oluşmasını engelleyebilirsiniz.
 • Beyazlatıcı diş macunu: Hindistan cevizi yağı, bir çay kaşığı karbonat, beş damla nane ya da okaliptüs yağını 4 yemek kaşığı su ile karıştırıp, diş fırçası ile uygulayıp beyaz dişlere kavuşabilirsiniz.
 • Yemeklerde kullanın: Özellikle salata ve keklerde harikalar çıkaran bu faydalı seçeneği kesinlikle denemek yerinde olacaktır.

Yukarıda anlatılanlar bu mucizevi bitkinin sadece bir kısmını oluşturmaktadır. Hindistancevizi yağı pek çok sorunun daha üstesinden kolaylıkla gelmektedir. Bu bitkinin herkesin evinde en olması gerektiği kaçınılmazdır. Her derde deva olan Hindistan cevizi yağı hayatı kolaylaştırma da ve sağlıklı kılmada en etkili çözümlerden biridir.