Evde Spor Yapmak Ne Kadar Etkili?

Günümüzde birçok kişi spor salonuna gitmeden, aletsiz vücut geliştirme hareketleri öğrenerek, evinin rahatlığında spor yapmaktadır. Özellikle ev hanımı bayanların rağbet gösterdiği bu sporu yapmak son zamanlarda bilinçli bir hale gelmiştir.

Evde Spor Nasıl Yapılır?

Vücut geliştirmenin temellerini oluşturmak için evde yapabileceğiniz hareketler, spor salonlarına verilen yüksek ücretlerden sizi koruyacağı gibi, ileride profesyonel bir şekilde yapabileceğiniz bu spor için, çok iyi bir başlangıç olacaktır.

Evde vücut geliştirme hareketleri yapmak isteyenler, şınav, mekik gibi basit hareketlerle başlayabilirler. Dirilik ve kondisyon kazandıracak olan bu hareketler, vücut geliştirmeye iyi bir zemin hazırlama niteliğinde olacaktır. Kasların gelişmesini başlatmak için oldukça yararlı olan bu egzersizler, sağlıklı bir hayat sürmek için de oldukça etkilidir. Dolaşım sistemini düzenleyen bu spor dalı, kasların gelişimi ile iç organların korunmasına da olanak tanıyacaktır.

Evde Vücut Geliştirme Hareketleri

Vücut geliştirme hareketleri, aletsiz veya minimum hareketle, evde rahat bir şekilde uygulanabilir. Evde yapılabilen aletsiz vücut geliştirme hareketlerini şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Mekik
 • Barfiks
 • Şınav
 • Yüzme ve jogging
 • Kalf
 • Squat
 • Sandalye kullanarak dips & rowing
 • Sopa ile twist
 • Sırtüstü yatarak silecek hareketi

Bu hareketleri, evde minimum aletle yapmak hiç de zor değildir. Yapabileceğiniz bu vücut geliştirme hareketleri, herkes tarafından kolayca uygulanabilir hareketlerdir.

Evde Uygulayabileceğiniz Temel Vücut Geliştirme Hareketleri

 • Şınav çekmek: Şınav çekerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, vücudun doğru pozisyonda olması olacaktır. Kollar omuz hizasında açık, yüzünüz yere bakacak şekilde, göğsünüzü yere değme noktasına gelene kadar eğip tekrar kaldırıyorsunuz. 3 set 8 tekrar ile kol, göğüs, omuz ve sırt kaslarınızı çalıştırabilirsiniz.
 • Dips & Rowing: Karşılıklı duran iki sandalyeden birinde ayaklarınız diğerinde ise elleriniz bulunmalı. Arada kalan boşlukta, sırt üstü kalacak şekilde aşağı doğru inip kalkmanız bu hareketi oluşturacaktır.
 • Mekik çekmek: Karın kaslarınız için oldukça etkili olan bu hareket, aletsiz vücut geliştirme hareketleri içerisinde en popüler olanlarından biridir. Sırt üstü yatar pozisyonda, ayaklar birleşik, eller ensede veya göğüste duracak şekilde doğrulup tekrar yatmanız şeklinde bir hareket olan mekik, karın kaslarının gelişimini sağlar.
 • Sopa ile twist: Evde bulabileceğiniz bir sopa yardımıyla, vücudunuzun sadece üst kısmını burgu hareketiyle döndürmek suretiyle gerçekleşir. Ayakta veya oturarak yapabileceğiniz bu hareket, vücudunuzun yan bölgesinde bulunan kaslara etki etmektedir.
 • Squat: Squat, halter olarak bilinen harekete benzer. Halterden farkı ise aletsiz olarak yapılmasıdır. Sırt bölgesi dik duracak şekilde, sandalyeye oturur pozisyonda, kolların öne uzatılmasıyla uygulanan hareket olarak bilinmektedir. Vücudun üst ve alt bölgesindeki birçok kasın çalışmasına olanak sağlayan bu hareket, doğru uygulandığında çok etkili olacaktır.

Vücut geliştirme, sabır isteyen bir uğraştır. Vücut geliştirme yapmak isteyen kişilerin öncelikli olarak düzenli bir yaşam sürmeleri gerekmektedir. Vücut geliştirme hareketleri, spor salonuna gitmeden, evde kolayca uygulanabilir. Bunun için bilmeniz gereken tek şey, aletsiz vücut geliştirmenin nasıl yapılacağıdır. Spor salonlarına yüksek ücretler ödemek istemediğinizde tercih edebileceğiniz aletsiz vücut geliştirme hareketleri, doğru uygulandığı takdirde, harika sonuçlar alınabilmektedir. Beslenme düzeni ve uyku düzenine dikkat edip, disiplinli bir çalışma programı çıkardığınızda elde edeceğiniz sonuç, beklediğinizin çok üstünde olacaktır. Aletsiz vücut geliştirme hareketleri, herkes tarafından kolayca uygulanabilir hareketlerdir ve kişinin aynı zamanda sağlıklı olması ve sağlıklı kalmasına da yardımcı olmaktadır.

Yukarda anlatılanlardan da görüldüğü gibi evde kullanılan pek çok eşya sağlıklı sporu eve taşımakta ve evde rahat bir ortamda spor yapma imkanı vermektedir. Bunu değerlendirmek tabiî ki kişinin kendi kararıdır ancak sağlıklı bir vücut için bu hareketler ve bu spor yapılmalıdır.