Erkekler İçin Kilo Alma Yöntemleri

İnsanoğlu ve kızı tarihin en eski zamanlarından beridir ne yazık ki bazen güzel görünebilmek için sağlığından tavizler vermiş ya da sağlığına zararlı yolları denemiştir. Ne yazık ki bu durum bir süre sonra bu kişiler için önü alınamaz olaylara sebep olmuştur. Kişi güzel görünebilmek için sağlığını riske atınca bunun doğal sonucu olarak da hayatını riske atmıştır. Oysa sağlık her şeyin başıdır.

Sağlıklı Kilo almanın Yolları

Günümüzde aşırı kilodan kaynaklanan şikayetler ve buna paralel diyet formülleri artsa da azımsanmayacak kadar çok insan da kilo almak için çaba harcamaktadır. Uzmanlar sağlıklı ve yerinde kilo almanın kilo vermekten çok daha zor bir durum olduğunu ifade etmekte ve bu kilo alma sürecinin çok sabır istediğini belirtmektedir. Özellikle erkekler için sağlıklı ve dengeli kilo almak çok daha sabır isteyen bir durumdur.

Diyetle günlük alınan toplam enerjinin harcanan enerjiden daha az olması veya alınan besinlerin vücut tarafından kullanılmaması durumunda zayıf olma hali ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında zayıf olma nedenleri arasında sindirim sistemi bozuklukları, metabolizmayı hızlı çalıştıran hipertiroid gibi hormonal hastalıklar, bağırsak parazitleri ve emilim bozuklukları, kilo alma korkusu, psikolojik bozukluklar ve buna bağlı iştah kesilmesi, yeme bozukluğu, kullanılan ilaçlar ve bunların etkisi, fazla fiziksel aktivite yapanlar, kanser, tüberküloz, kronik diyare gibi zayıflatan hastalıklar ve düzensiz yemek yemek ve uzun açlık gibi sebepler gösterilebilmektedir.

Sağlıklı kilo almak için bunu istemek yeterli değildir. Zayıf kişilerin sağlıklı kilo almaları için öncelikle gerekli tahlilleri yaptırıp zayıflığın altında yatan bir hastalık durumu olup olmadığını araştırmaları gerekmektedir. Eğer bir sorun yok ise kilo alacak kişi diyetisyen kontrolünde takip ve iletişim ile ayda ortalama 2 kilo olacak şekilde hedef koyulabilir. Amaç vücutta gerekli dokuları oluşturmaktır. Kilo yağ ve yağsız dokuyu (kas dokusu, vücut suyu ve kemik dokusu) arttıracak şekilde alınır. Amaç daha çok kas dokuyu arttıracak şekilde olmalıdır.

 

Sağlıklı Kilo Almanın Yolları

 

  • Günün en önemli öğünü olan kahvaltı muhakkak yapılmalıdır ve erken saatte yapılması kilo alımında çok önemlidir.

 

  • Kilo almak isteyenler kesinlikle öğün atlamamalıdır. Düzenli beslenme ve kaliteli beslenme olmazsa kilo alımı gerçekleşmez.

 

  • Kas dokusunun artırılması için protein ve karbonhidrat alımına dikkat etmek gerekir. Her öğüne muhakkak hem karbonhidratlı bir gıda hem yağlı hem de proteinli bir besin koymak gerekmektedir.

 

  • Ara öğünlerde kalori değeri ve protein değeri yüksek gıdalar tercih edilmelidir. Özellikle fındık, badem, ceviz gibi kuruyemişler, tost, süt, kek, taze ve kuru meyveler, ayran gibi gıdalar alınmalıdır

 

  • Yemekle beraber alınan içecek hızlı doyuma sebep olur. Su tüketimi bile yemekten 45 dakika sonraya bırakılmalıdır.

 

  • Baharatlar ve bazı soslar salçalı yemekler iştah açar. Yemekleri pişirirken hipertansiyonu olmayan kişiler rahatlıkla kullanabilirler.

 

  • Yemeklerde bazı öğünlerde salata yerine taneli meyve kompostoları tüketilebilir.

 

  • Tatlılar iştahı azaltmayacak makul miktarda tüketilmelidir. Çok fazla tatlı tüketimi ana yemeklerin alımının azalmasına ve iştahın kapanmasına sebeptir.

 

  • Çok yoğun egzersiz yapılmamalıdır. Bunun yerine yemekten 1 saat öncesi yapılacak 30 dakika hafif tempolu yürüyüş iştahı açar ve kalori alımınızı artırır.

 

  • Yemekler pişirilirken besin değeri arttırılmalıdır. Örneğin makarnalar peynirli, kıymalı olabilir. Kek ve pastalar fındık cevizli yapılabilir. Çorbalara kıyma, buğday, pirinç, patates, şehriye koyulabilir

 

Kilo almak isteyenler için en önemli sorun sağlıklı ve dengeli kilo almanın yollarıdır. Bunun için sadece yemek yemek sorunu çözmeyecektir. Sağlıklı kilo almak kas yapısını güçlendirmekten geçmektedir. Bunun için de bir diyetisyenle çalışmak yerinde olacaktır.