Ekilen Saçlar Ömürlük Mü ?

Saç ekimi sırasında yaşanan süreçleri iyi değerlendirmeli ve iyi yorumlamalısınız. Herhangi bir yöntem ile ektirdiğiniz saçlarınız için kalıcı olma garantisi verilip verilmediğini gözden kaçırmayın. Bilimsel olarak ekilen saçların ömürlük olmadığı kanıtlanmış olsa da kullanılan teknikler ve özel yöntemler ile saçların kalıcılık süresi mümkün olduğunca uzatılabiliyor. Bu uzunluğa dair açıklamalar yapan ve garantisi olan saç ekim yöntemlerini kullanabilirsiniz. Böylelikle ekilen saçlar ömürlük olma yolunda iyi bir başlangıç yapmış olunur.

 

Ekilen saçların ömürlük olması için iyi bir yöntem ile bu işleme başladığınızdan emin olduktan sonra saç ekimini gerçekleştirebilisiniz. Fakat saç ekimi işlemi ve kalıcı olması uzun ve zorlu bir süreç olarak karşınıza çıkar. Sadece saç ekimini yaptırıp ömür boyu kullanabileceğinizi düşünmeniz yanlış bir yaklaşım olacaktır. Saç ekimi yapılmaya başladığından itibaren çeşitli süreçler ile saç bakımlarınızı yaptırmalı, kişisel bakımlar ile de desteklemelisiniz.

 

Saç Ekimi

 

Ense bölgesinde iki kulak arasında bulunan saçlı bölge genellikle genetik açıdan dökülmemeye direnç göstermektedir. İnsan yaşam sürdükçe saç üretimi de devam eder. Söz konusu olan kökler nakil edildikleri bölgede kendilerine ait gen yapısını taşımış olacağından dolayı da insan yaşadığı sürece de ömür boyu yaşam sürmeye devam edecektir.

Uygulama yapılmakta olan alandaki dikkat edilmesi gereken diğer durum ise damar miktarıdır. Çünkü damar miktarları ekilen saçın ömrünün uzamasında etkili olacaktır. Anatomik bakımdan damar miktarı artış gördükçe buna bağlı şekilde kanlanma ve doku oksijenasyonu da artmış olacaktır. Genel bakımdan ön saç çizgisi anatomik bakımdan damarların çok olduğu bir kısımdır. Bundan dolayı herhangi bir kural bulunmaksızın klinik gözlemler sonucunda bu bölgeler üzerinde daha hızlı şekilde saç çıktığı gözlemlenmektedir. Yine aynı sebepten ötürü dolaşımın az şekilde meydana geldiği verteks adı verilen bölgelerde ise nadir şekilde de olsa 18 aya kadar süre uzayabilmektedir.  Operasyon yapılmasından önce dönem kurallarına uyulma ve uygulanmakta olan operasyondaki yöntem izolasyon, toplama ve nakli aşamalarında köklerde korunma ve uygulanması sonrasındaki dönemde hastanın doktordan gelecek önerilere uymasına dikkat etmesi gerekir. Bu süreç her zaman ekilen saçın uzun süreli şekilde devam etmesinde etkili bir rol üstlenmektedir. Bundan dolayı her zaman dikkat edilecek şey uzman doktorlardan gelecek tavsiyelere her zaman uyulması gerçeğidir.

 

Saç Ekiminin Ömürlük Olması için

– Doğru bir saç ekim yöntemini tercih etmeyle başlayabilirsiniz.

– Saç ekimi yapılırken bu işlemi uygulayan kişilerin profesyonel ellere sahip olmasını ve daha önceki referanslarını önemseyin.

– Saç ekimi işlemi tamamlandıktan sonra saçlarınıza uygun şampuan ve losyonlar ile saç bakımlarınızı yapın.

– Ekilen saçların dökülmemesi ve ömürlük olması için saç dökücü maddeleri iyi araştırın ve bunları kullanmaktan kaçının.

– Genetik faktörler ile dökülen saçlara karşı tedbirli olun ve ektirdiğiniz saçların genetik özelliklerini önemseyin.

– Genetik olarak saçlarınız dökülüyor fakat genetik faktörlerde ense köklerindeki kıllar dökülmüyorsa ömürlük kullanabileceğiniz saçlardan bahsetmek mümkün olur.

– Saç dökülmesine karşı şampuan ve losyon reklamlarını önemsemeyin. Piyasa saç dökülmesine karşı olduğu iddia edilen fakat  yan etki gösterip saçlarınızı yıpratan şampuanlarla doludur. Gerçek dökülme karşıtı losyonlar için saç ekimi yaptırdığınız merkezden fikir alabilirsiniz.

– Güzellik merkezlerinde kullanılan saç canlandırıcı karışımlar ile saç bakımlarınızı yapabilirsiniz.

– Saçlarınız kuru ve yağlı ise ılık su ile saçlarınızı yıkamanız önemlidir.

– Saçlar aşırı sıcak su ile yıkandıktan sonra kurutma makinesine direk tutulmaz. Havlu kullanımını önemseyin.